| Antihristul a întrebat:

Mai merita golf 5 1.9 tdi în 2020 mașina începător happy? Aștept păreri care mai aveți. Ms

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Dintre cele diesel sub 2.0 cam asa sunt. Eu cu tata am avut cam 6 in familie( de 90, 101, 105, 131). Trebuie doar sa inveti sa conduci turat sa nu se infunde una alta si ocazional sa faci un drum lung si o sa fie ok. Eu momentan am 2.0 TDI cu DPF..Toata lumea mi-o zis ca o sa am bai cu DPF, dar de 16. 000km nu am probleme.Atata iti zic, evita golfu cu 1.9 TDI BXE si o sa fie totul bine. Cauta BKC.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ar fi 1500 euro, ar merita.
Dar la preturile la care sunt, mai bine iei un Logan de 1000e, si bei diferenta. Iesi la fel de "castigat".

| Antihristul explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E destul de scumpa nu scade prețul la golf 5, nu știu de ce

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Antihristul):

Pentru ca 70% din romanii interesati de masini, cred ca VW face masini.
Masini bune, chiar.
De aia iei Ford din 2009 cu 3000 euro, iar VW la fel de prost sau mai ceva, e minim 4500.
Vad zilnic amarati care au platit rate 4 ani pentru un VW, care spun ca Ford si Opel sunt masini slabe.
"ai avut?"
-a avut un cumnat, am vazut ca e acolo la chiulasa cu treaba aia numai in service dai 1000e.
Cu asa specialisti, normal ca se vinde VW, ca e pe intelesul tuturor...prostilor.

| ancaval a răspuns:

E bun orice, după posibilități, evident.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut big grin. Golf 5 ca masina de incepator e o idee super dar personal as merge pe un motor pe benzina. Un motor diesel e mai pretentios, are piese mai scumpe, trebuie sa stii cum sa il conduci sa nu infunzi EGR, turbina, etc. Dupa mine un golf 5 1.6 MPI e mai potrivit pentru un incepator. Daca vrei diesel atunci da, 1.9 tdi e cel mai bun motor doar sa ai grija sa fie motorul cu codul 1.9 TDI BKC... Cele BXE au ceva probleme.

| Antihristul explică (pentru ClaudiuM1997):

Mersii de raspuns, nu stiu 1.9 tdi mi se par cele mai bune motoare. big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Antihristul):

Cele mai bune de la VW, sau ultimele lor motoare bune.
Ca nu il poti compara cu altceva.
https://www.youtube.com/watch?v=KYVSUk1je_k
Daca ai cateva cunostinte de mecanica, ai sti ca injectoare cu came sunt o copilarie pe langa motoarele facute de restul industriei auto in perioada respectiva, toate cu sistem cu rampa comuna de inalta presiune. Nu degeaba a adoptat si VAG-ul sistemul, dupa ce s-a convins ca sunt prosti.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Antihristul):

Dintre cele diesel sub 2.0 cam asa sunt. Eu cu tata am avut cam 6 in familie( de 90, 101, 105, 131). Trebuie doar sa inveti sa conduci turat sa nu se infunde una alta si ocazional sa faci un drum lung si o sa fie ok. Eu momentan am 2.0 TDI cu DPF..Toata lumea mi-o zis ca o sa am bai cu DPF, dar de 16. 000km nu am probleme.Atata iti zic, evita golfu cu 1.9 TDI BXE si o sa fie totul bine. Cauta BKC.

| AwGenetix a răspuns:

Categoric, Da