| xyz12309 a întrebat:

Se poate ca eu sa cumpar o masina din Bucuresti si sa merg cu ea la RAR in Pitesti unde am domiciliul si unde vreau sa o si inmatriculez?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Poti sa circuli cu orice autovehicul daca acesta are actele la zi, bineinteles rovigneta.
Dar ai grija ca sunt multi mafioti de masini acolo. Verifici masina cel putin 5 km. Verifici toate treptele de viteza, abreiajul. Placutele de frana si alte consumabile le schimbi tu.
Sa aiba carte, talon, absolut tot. O pui si pe rampa sa vezi cata rugina este pe dedesubt, cum arata pragurile, si ce a mai fost sudat la ea.
Verifici si km reali la un service nerecomandat de mafioti (samsari; adica rromi, pentru ca toti care se ocupa cu masini sunt rromi. sa nu te sperii daca se vor face ciorchine in jurul tau ^_^).

Te sfatuiesc sa scrii pe Youtube "samsari auto" si sa vezi cam cu ce te-ar putea pacali.
Dar uite si tu cum ii poti pacali: https://www.youtube.com/watch?v=R9FEzZ-vlFI
:)))

| xyz12309 explică (pentru anonimg):

Multumesc mult pentru sfaturi, ma orientez la fata locului, sa caut sa cumpar din fata blocului de la proprietar daca o sa gasesc ceva ce ma intereseaza.

11 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Da, se poate!

| Simpatic a răspuns:

Masinile deja inmatriculate nu au nevoie de RAR ci de transciere a dreptului de proprietate. Desi este posibil ca tu sa vorbesti de o masina cu numere provizorii (zoll) sau nr straine?

| xyz12309 explică (pentru Simpatic):

E deja inmatriculata, pentru transcrierea dreptului de proprietate ce documente sunt necesare si unde?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e din B ce treaba mai ai cu rar?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru suntserios):

Poate vrea sa fie din A laughing

| xyz12309 explică (pentru suntserios):

Daca e deja inmatriculata mai trebuie sa trec pe la RAR?

| suntserios a răspuns (pentru xyz12309):

Nu

| anonimg a răspuns:

Multumesc pentru funda.
Am mai auzit de un aditiv care samsarii il folosesc pentru ca sa nu se mai auda zgomotul, bataile pistoanelor motorului. Dar chiar dac nu se mai aude, asta nu inseamna ca masina este buna. Aditivul respectiv doar anuleaza zgomotul, dar nu face masina mai buna. Bine este sa ti se arate si cu acte cand s-a schimbat setul motor, distributia... -ca sa ai idee daca trebuie sa mai bagi curand bani in ea sau nu.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Da.Poti sa mergi in orice judet pentru RAR si dupa ce e facut poti sa o inmatriculezi in Pitesti.

| GicaGigekGica a răspuns:

Da, de ce nu happy