| anonim_4396 a întrebat:

Se strica mașina dacă am lăsat geamurile deschise la maxim si a plouat, e posibil sa facă vreun scurtcircuit?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu se strica deloc dar e multa munca cu curatenia

Bula
| Bula a răspuns:

Apa nu face "scurtcircuit" in instalatia electrica auto de 12-24V.
Curentii de scapare care se formeaza prin apa pot fi maxim de ordinul a cativa miliamperi, insuficient pentru a face daune in cablajul electric.
Nu es poate spune acelasi lucru despre circuitele electronice din masina, care se pot defecta aproape instant de la curenti mai mici de 1mA, provocate de umezeala excesiva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea are ce se scurtcircuita, dar se uda rau scaunele, mocheta si buretele de sub mocheta, iar in timp vor mirosi groaznic, va iesi mucegai, si poate rugini podeaua din aceasta cauza.
Iti recomand si eu sa o lasi in soare, cat de deschisa se poate (geamuri/usi), presurile scoase.
Daca ai timp si spatiu, ar fi recomandat sa scoti scaunele si mocheta, sa le usuci bine in soare. Cu ocazia asta le poti si spala cu niste detergent parfumat, ca sa miroase bine.

| Panamax a răspuns:

Umiditatatea din interior poate sa creeze probleme.Ar trebui sa o lasi deschisa cat e soare.