| Laurentiu_Andrei_1995 a întrebat:

Slaut! Cine Ma poate ajuta și pe mine cu o eroare la mașina Audi a3 1.9 cu pompa de injecție TDI?

Eroare in tester este

17946 - fuel shutoff solenoid (n109) open or short to ground. nu mai am puterea la mașina. Nu mai urca in turații.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Verifica sigurantele, poate e una arsa, ceva legat de acel solenoid, se intampla, daca siguranta aia e arsa masina nu mai are putere deloc.asta e primul lucru cel poti verifica,asta arata si codu ala,asta si spune este open, s, au scurt, mai mult ca sigur ai siguranta arsa.
Nu stiu exact la audi tau care este siguranta pentru acel solenoid dar trebuie sa ai acolo in panou cu sigurante ceva scematica si spune acolo pentru ce este fiecare siguranta.
Daca nu ai, atunci verifica la rand pe toate, una cate una.