| Daniel_Stefan_1990_0EDV a întrebat:

Soferi cu experienta de pe TPU, care sunt 3 (sau cate vreti) cele mai bune sfaturi pe care le puteti da pentru condus?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1. Nu depăși dacă nu ești sigur că poți efectua manevra de două ori.
2. Circulă cu viteză moderată, oricine știe să meargă cu viteză mare.
3. In frână si in femei sa nu te încrezi niciodată.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Semnalizeaza mere
2. Cauciucuri bune si adaptate sezonului
3. Nicio picatura de alcool

| Bizon95 a răspuns:

Grabeste-te incet
mai bine ajungi cu cateva minute intarziere, decat sa nu mai ajungi deloc, ca te opreste militia, iti ia carnetul sau mai rau, faci accident

| danbnz a răspuns:

- Pastreaza o distanta adecvata fata de cel din fata.
Adapteaza-o la trafic, viteza, conditii meteo, masina.

- Ochii in oglinzi tot timpul.
Trebuie sa stii mereu cine e pe langa tine si ce intentii are.

- Noaptea circula cu mare atentie.
Adapteaza viteza astfel incat sa poti opri in siguranta pe o distanta mai mica decat vezi in lumina farurilor. Nu stii niciodata ce e pe sosea nesemnalizat.

- Respecta limitele de viteza.
Viteza mare neadaptata la conditiile de trafic inseamna deja un picior in groapa, si pentru tine si pentru ceilalti participanti la trafic.

- Intretine corespunzator masina, fa-i reviziile regulat.
Mare atentie la directie si frane, pot face diferenta intre viata si moarte.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Adapteaza-ti mereu viteza in functie de distanta de franare de care ai nevoie: daca esti absolut sigur ca nu are ce interveni in urmatorii 70 de metri (de asfalt uscat) din fata ta, mergi cu 80-100km/h. Daca pot aparea pietoni sau masini, reduci.
2. Joaca-te cu o rabla de masina unde nu e trafic, fa-o sa derapeze, forteaza viraje... Invata sa o iei 'taurul' de coarne. Nu la modul Ken Block, dar e bine sa 'te dai' in siguranta, sa stii cum se comporta masina in caz de bruscari.
3. Pune-ti centura, si repeta legislatia de cate ori simti ca ai lacune; altfel nu poti sari cu gura mare, cand altii nu iti dau prioritate, si e cazul sa faci bani pe RCA-ul lor.