| Cristian_Manolita_1996 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog ce acte trebuie sa intocmesc pentru a pune numerele rosii pe o masina si ce pret au acele acte, cat si unde sa le intocmesc.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

- chitanta 9 lei la directia venituri a primariei
- chitanta 13 lei de la CEC
- CIV sau briefuri (in unele judete brieful mare trebuie tradus si legalizat)
- actul de provenienta (factura sau contract, dupa caz, in unele judete trebuie tradus si legalizat daca este in alta limba)
- polita RCA in vederea inmatricularii (poti face pe 6 luni sau 1 an daca urmeaza sa inmatriculezi masina pe numele tau, sau doar pe 30 de zile daca nu o vei inmatricula)
- carte de identitate
- cerere
E bine sa ai la dosar atat originalele cat si xerocopii dupa fiecare document.
La ghiseu vei achita inca 40 de lei, costul placutelor.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Copia asigurării RCA;
Taxa pentru autorizatia provizorie de circulație;
Taxa pentru numerele provizorii si eliberarea acestora;
Actele tale de identificare;
Copii ale documentelor care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului (actul de vânzare-cumpărare și actele mașinii) si copia declarației vamale pentru vehiculele provenite din afara UE;
Si o cerere.

Actele le faci la serviciu inmatriculari din judetul tau si ajung probabil la vreo 70-80 ron fara RCA.