| Iordache_Alexandru_Cristian_1973 a întrebat:

Stie cineva daca dupa ce trec un Pontiac firebird 1986 ca fiind vehicul istoric daca mai platesc asigurare si rovigneta? Si daca da cam cat este asigurarea? Impozitul stiu ca nu se mai plateste. Are motor de 2.8 v6!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei sa circuli cu acea masina pe drumurile publice trebuie sa platesti asigurararea si taxa de drum. Asigurarea nu este o suma fixa, este in functie de masina si sofer. Pe internet gasesti site-uri unde poti s-o calculezi, introducand datele cerute.

| Simpatic a răspuns:

Da se platesc asigurare (RCA) totdeauna.
Pentru rovigneta exista o procedura:
Procedura de obtinere a scutirii de la plata rovinietei pentru vehiculele istorice atestate

In conformitate cu Ordonanta de urgenta Nr. 157/2007 privind modificarea si completarea Ordonantei Guvernului Nr. 15/2002 privind introducerea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania, publicat in Monitorul Oficial nr 885 din 27.12. 2007, vehiculele istorice (cu mentiune in C.I.V.) sunt scutite de la plata rovinietei.

In data de 01.10. 2010 a fost publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Ordinul Ministrului Transporturilor privind aprobarea normelor metodologice pentru aplicarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania. De la aceasta data vehiculele istorice sunt exceptate de la plata rovinietei daca sunt inregistrate in baza de date a Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale (C.N.A.D.N.R.)

Protocolul prezentat in Ordinul Ministrului prevede pentru proprietarul vehiculului istoric obligatia transmiterii pe fax a unei declaratii (solicitari) pe propria raspundere prin care se indica :

a. datele de identificare ale proprietarului:
pentru persoane fizice: CNP, seria si numarul cartii de identitate, adresa
pentru persoane juridice: nr. de inregistrare la Registrul Comertului, CUI, adresa

b. marca, modelul, anul de fabricatie, nr. de inmatriculare al vehiculului (vehiculelor) istoric (e).

Prin documentul transmis se se solicita inscrierea vehiculului (vehiculelor) in baza de date a CNADNR privind exceptarea de la plata rovinetei.

Solicitarea trebuie semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice) si se trimite scanata prin email insotita de copia cartii de identitate (fata/verso) a vehiculului istoric cu mentiunea "vehicul istoric", la adresa : roviniete@andnet.ro.

Solicitantul va indica in cererea sa un nr. de fax la care CNADR, dupa aprobarea cererii, va raspunde, confirmand inregistrarea in baza de date pentru exceptare de la plata rovinietei a vehiculelor istorice.

De la momentul primirii raspunsului din partea CNADR, vehiculul istoric (vehiculele istorice) sunt exceptate definitiv de la plata rovinietei (nu trebuie sa reveniti anual cu alte cereri).

Proprietarul unui vehicul istoric exceptat de la plata rovinietei au obligatia comunicarii catre CNADR a modificarilor intervenite in ceea ce priveste proprietarul vehiculului istoric, anularea mentiunii "vehicul istoric" din CIV sau schimbarea numarului de inmatriculare.

ATENTIE!

Scutirea nu este transmisibila in cazul schimbarii proprietarului.
Scutirea nu este operata automat dupa atestarea vehiculului ci doar dupa parcurgerea procedurii prezentate anterior. Daca schimbati numarul de inmatriculare trebuie sa transmiteti o noua cere. Daca vindeti automobilul trebuie in mod OBLIGATORIU sa informati CNADR asupra schimbarii proprietarului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca intri si in clubul Retromobil cu ea, beneficiezi de niste oferte bune la RCA, cu pret destul de mic.
Nu poti afla pretul exact al politei RCA, decat daca faci rost de o serie de sasiu de la o masina cum iti doresti, si faci calculul on-line; dar s-ar putea sa nu poti mentiona online faptul ca este vehicul istoric (atestat).