| OSC a întrebat:

STIE CINEVA? URGENT FUNDA! De ce imi curge lichid de frana din tamburul de pe spate, stanga de la un Nissan Terrano? Si pedala de frana se apasa greu?

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Garnitura pistonasului bulita, ceea ce face ca acesta sa ramana blocat si sa piarda lichid

| 0rlando a răspuns (pentru a1doru):

Exact cum zice a1doru, garnitura unui piston este uzată și pe deasupra, mai este și blocat un piston, sau ambele, de unde și pedala tare.

| OSC explică (pentru 0rlando):

Mersi mult si tie Orlando! Pana acum n-am avut timp sa ma ocup de problema pentru ca nu eram acasa, si tot acum am si gasit locul prin care curge lichidul asa ca m-am gandit sa mai pun o intrebare happy Oricum, asa va sta pana in august cand o sa-l duc la service, cand o sa vin din nou acasa big grin

4 răspunsuri:
| Mihai0eu a răspuns:

Furtunas lichid de frana spart/fisurat.
Surubul pe unde se aerisesc normal franele slabit (cel mai probabil, verifica )
Asta e tot ce imi vine in minte, cel mai bine consulta un mecanic

| thedriver a răspuns:

Daca zici ca pedala se apasa greu poate fi vorba de pompa de frana... Poate aceasta baga presiune prea mare si asta poate fi si cauza scurgerii de lichid de frana. Mai bine consulta un mecanic