| George1337 a întrebat:

Stim ca semnele de limitare a vitezei sunt valabile pana la un semn care arata sfarsitul portiunii de drum pe care se aplica acea limita de viteza sau in lipsa acestora, pana in urmatoarea intersectie. Sunt atat de nedumerit despre niste indicatoare pentru limitarea vitezelor pe o portiune de drum din zona. Exista un indicator cu limitarea de 70 km/h iar la mai putin de 50m exista o intersectie cu un alt drum secundar celui principal pe care este semnul care mi se pare total aiurea, pentru ca legal te oblica sa incetinesti la 70km/h doar pentru cativa metri. Altul de limitare de 50km/h este exact inaintea celui care arata intrarea in oras, ceea ce nu-i vad rostul pentru ca oricum in oras viteza legala este de maxim 50km/h. Ok, astea sa zicem ca le trecem cu vederea. Dar sunt si mai nedumerit de alte doua semne, unul ce limiteza viteza la 50km/h si dupa urmeaza un magazin pe dreapta al carui drum scurt de 50m se interesecteaza cu drumul pe care este semnul, deci acel semn de 50km/h este valabil pana in intersectia drumului ce iese din magazin? Altul la fel cu 70km/h iar imediat urmeaza o benzinarie, si acesta este valabil doar pana in intersectia cu drumul ce iese din benzinarie? Sau trebuie sa fie o intersectie cu un alt drum public ca sa se anuleze aceste semne?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

1. In oricare dintre cazuri se respecta indicatoarele.
2. Daca nu este declarat drum public acela pe care este locatia magazinului, atunci se tine cont de prima (adica urmatoarea) intersectie, sau dupa caz semnul care limiteaza viteza. In Romania nu ma mir daca apare si semnul cedeaza pe un drum cu prioritate. La noi totul este posibil.
Uita-te deci pe google maps si vezi daca strada cu magazinul este inregistrata(are denumire). Daca strada nu are denumire (deci nu este inregistrata), atunci magazinul este inregistrat (are adresa) pe strada principala chiar daca este la 50m de ea. In cazul acesta semnul se aplica urmatoarei intersectii.

3. Iesirea din benzinarie nu se considera drum sau intersectie, si deci semnul se aplica urmatoarei intersectii.
Iesirea din peco se considera ca o iesire din curte sau dintr-o parcare.

1 răspuns:
| edit28 a răspuns:

Da.