| Paula2018 a întrebat:

Stiti ceva site-uri pentru chestionare auto unde iti arata care era raspunsul corect? Pe DRPCIV iti arata doar ca ai gresit si m-ar ajuta mai mult sa vad si ce era corect.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E-drpciv.ro

| Nemessys a răspuns:

Www.scoalarutiera.ro

Ai toate intrebarile, iti arata LA SFARSIT care era corect si care era gresit, plus ca iti da si o explicatie pentru raspuns cu tot cu codul rutier, recomand, eu am luat 26/26 la sala datorita acestui site. :D

| Liviu a răspuns (pentru Nemessys):

Subscriu,acu 2 ani si eu tot acolo am invatat.Ce carte, ce alte site-uri, faceam acolo mediu de invatare.Am dat sala de 2 ori, prima cu 20, am iesit sub 5 minute, si a 2 oara la fel, tot sub 5 minute, a 2 oara am luat cu 24.

| Nemessys a răspuns (pentru Liviu):

Multa lumea zicea ca trebuie neaparat sa invatam din carte, ca ce vezi pe internet sau site-uri nu sunt bune. Mhm. asta o zic cei de la scoala care vor sa scoata si ei un banut. Informatia e gratis, corecta si actualizata an de an.

| Liviu a răspuns (pentru Nemessys):

Da, sigur... daca nu ai ce face cu 50 de lei, sau 70 de lei, da bani pe carte.In plus daca instructoru insista, e clar trebuie sa schimbi instructoru, trebuie sa iei pe cineva care sa te invete strict ce e nevoie, nu sa te usureze de bani.Eu personal, mie instructoru mi-a zis clar. "Scoalarutiera.ro " faci acolo, si restul daca e nevoie mai cumperi ore, vedem. Nu a fost nevoie sa cumpar deloc.

| Nemessys a răspuns (pentru Liviu):

Felicitari instructorului tau!
Eu din nefericire am fost nevoit sa-l schimb dupa alea 15 sedinte. Am mai facut inca 5 cu alt instructor unde sincer am invatat mult mai multe lucruri si parcari. Fara el, eu nu luam examenul. S-a vazut clar diferenta dintre un instructor plictisit si unul care chiar vrea sa te ajute. Primul doar m-a plimbat prin locuri usoare iar al 2-lea m-a dus prin toate locurile in care merg politistii la examene.

| Liviu a răspuns (pentru Nemessys):

Da, dar vezi tu, trebuie sa si vrei, iar asta conteaza f mult.Eu sunt unu din fenomenele care avea plasticu in buzunar(permisu)dar nu stiam nici de unde sa dau drumu la lumini sau stergatoare.Trebuie sa se inteleaga clar, scoala de soferi, nu te face sofer, ci iti ofera niste notiuni, cu care tu poti sa inveti singur asta.Ideea in sine e buna, dar orele's prea putine.Am fost un caz nefericit,masina nu am avut, nici eu, nici ai mei, si plimbarile mele cu masina, au fost foarte putine, spre deloc.Traind intr-un orasel mic, autobuzu isi facea datoria.In o alta ordine de idei, conduc doar de 2 ani, nu am avut deloc ajutor, nu am avut pe cine sa intreb, ce sa intreb.Cand puneam o intrebare, eram luat peste picior, luat in ras.Am renuntat, am invatat cam tot ce aveam de invatat mai singur, si din 2 persoane imi luam informatiile.E dureros de greu sa fi incepator, si sa nu ai un sprijin.Imi imaginez cum se simt femeile la volan,care noi barbati,printre care si eu un misogin care profita de fiecare ocazie sa mai faca baza de femeile la volan haha, aici is vinovat maxim big grin dar nu ma pot abtine,trecand peste, in traficu de zi cu zi, nu multi sunt intelegatori, permisu nu te face sofer, de asta avem victime multe sad off

| Nemessys a răspuns (pentru Liviu):

Si eu sunt la fel la faza cu masina laughing.

Nu permisul te face sofer, dar nici nu te face om educat. Asta este problema accidentelor, educatia si nepasarea, nu lipsa de experienta. O sa vezi soferi cu ani de experienta care mai fac manevre neregulamentare CHIAR DACA ei STIU foarte bine ca NU AU VOIE sa faca acea manevra. happy Un sofer daca nu are experienta, asta nu inseamna ca nu are si cunostinte. Ci pur si simplu nu are reflexele necesare si nu stie cum sa sincronizeze cum trebuie comenzile masinii. Un sofer care abia si-a obtinut permisul este constient de faptul ca nu are experienta asa ca o lasa mai moale cu viteza si este mult mai atent la orice, garantez asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si uite de ce multi soferi sunt cum sunt, invata pentru permis din chestionare si arunca cartea cu legislatie pe foc.
sa nu mai comentati cand cineva o comite in trafic.

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Scoalarutiera are si curs de legislatie explicat video, cu animatie 3D care mi se pare ca explica mult mai bine decat in carte. In plus daca nu poti urmari videoclipul acelasi lucru e explicat in format text+foto mai jos, sub videoclip. Tot acolo gasesti toate articololele legislative aferente acelei lectii.

Nu e doar site cu chestionare.

https://www.scoalarutiera.ro/curs-legislatie/codul-rutier

De ce un site ar fi mai prost decat o carte?

| Nemessys a răspuns (pentru PainTech):

Pentru ca site-ul este gratis, insa cartea trebuie sa o cumperi. Cine ar avea de castigat din asta?winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru PainTech):

Nimic de obiectat impotriva cursurilor de legislatie online, doar ca majoritatea viitorilor soferi invata facand chestionare si nu citind legislatie, e chiar un flagel chestia asta, nu o poate nega nimeni.

| DriverForLifeNicu a răspuns:

Singura platforma de chestionare auto identice cu cele de la examen care nu necesita instalare --->>> https://s9.ro/1dxk
Promovare 100%