| George1337 a întrebat:

Stiu ca in America si posibil si in alte tari, este lege privind cauciucurile, nu ai voie sa mergi cu masina pe drumurile publice daca ai cauciucurile tocite mai mult decat prevede legea. Este si la noi vreo lege ca aceasta? Sau singura lege care priveste cauciucurile este sa ai cauciucuri de iarna, iarna?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si la noi exista o asemenea prevedere si fapta de a circula cu cauciucuri uzate peste limita admisa constituie contraventie, conform Codului rutier.

| Violleta2022 a răspuns:

In Australia este exact a in America, nu poti sofa masina daca ai cauciucurile prea uzate.
In plus, se face service-ul anual si reinoirea autorizatiei de a sofa acea masina. Deci, daca nu esti prins pe sosea in timpul anului, cu siguranta cand s-a impliit 1 an si mergi la evrificarea obligatorie, nu mai primesti autorizatie de functionare pe drumuri publice, pana nu-i schimbi rotile.
Evident, aici nu-i cazul de roti de iarna, ca-i climat cald si foarte cald, zapada aparand ocazional doar in sudul Australiei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice: Conducerea unui autovehicul si tractor agricol sau forestier care are montate anvelope cu alte dimensiuni sau caracteristici decat cele prevazute in certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori sunt uzate peste limita admisa.

| Mad1 a răspuns:

Da. Nu ai voie cu ele tocite