| Jack99 a întrebat:

Sunt fan Fiat si nu pot sa aleg intre Punto si Stilo. Ma intereseaza generatia 2001. Diferentele de performanta la stiu. imi puteti zice niste plusuri si minusuri ale fiecarui model. Mai ales in domeniile consumului, al pieselor, taxelor, asigurarii. Precizez ca iau masina mai mult pentru a circula in oras. Multumesc, aniticipat happy

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Punto e uratel, Stilo e interesant... As alege Stilo pentru aspect. E mai mare, dar totusi e masina foarte ok pentru oras.

| j1NNNx a răspuns:

1. de ce te-ar interesa generatia 2001?
2. ia-l pe care vrei, doar tu o s-o conduci si o sa fie masina ta

| MariusF23 a răspuns:

Daca ai gasi un punto 1.4 ar fi fain, 1.2-44kw mi se pare cam submotorizat in sensul ca tragi de motor in depasiri (daca le poti face), dar la consum e relativ ok, scoti consumuri mici cu el. Stilo de 1.6 consuma ceva mai mult, dar te si ajuta sa pleci de pe loc mult mai repede. Plus ca (parerea mea) Stilor arata mai bine, cu toate ca imi place foarte mult si generatia aia de punto.

| Mario1999 a răspuns:

Salut! Avantajul lui Stilo este ca e mai mare, iar avantajul lui Punto este consumul mai mic. Punto are motor de 1242 cm3, iar Stilo are motor de 1.6. Ai putea sa te uiti si peste acest articol unde mai gasesti si alte pareri: http://www.clubfiat.ro/forum/index.php/topic/12915-punto-sau-stilo/

| MiSt3R0 a răspuns:

Daca spui ca diferentele de performanta le stii, asta ar fi un prim motiv sa alegi Stilo. Eu as alege Stilo doar pentru aspectul fizic, atat interior cat si exterior. Este si mai mare, incapatoare Stilo, iar la Punto crede-ma ca te simti inferior in trafic atunci cand vrei sa faci o depasire, ceva. Ma refer din punct de vedere al puterii masinii.
Iti recomand sa te gandesti si la ce ti-ai dori tu de la o masina si care ar fi pe gustul tau, cum ar fi: putere, aspect, consum, spatiu, pret, etc. In primul rand, pentru ca acea masina va fi a ta si nu a noastra, deci ar trebui sa fie pe gustul tau si nu al altora.