| Iulianiuli10 a întrebat:

Sunt in Germania si vreau sa aduc o masina pe platforma pentru a o vinde in Romania, cum procedez cu contractul intre mine si neamt, ce completez si ce las liber, pentru a fi usor sa o vand noului proprietar roman? Multumesc

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De obicei la inmatriculare se reface contractul, deci nu e mare stres.
In principiu completezi datele tale, ale vanzatorului și ale masinii. Trece nume, prenume, adresa, act de identitate, respectiv marca, model, culoare, an fabricatie, serie sasiu.

| Iulianiuli10 explică (pentru regis):

SI cand o vand in Romania, mai fac un contract intre mine si noul proprietar sau intre neamt si noul proprietar roman

| regis a răspuns (pentru Iulianiuli10):

Legal ar fi sa faci unul intre tine si cumparator, insa pentru simplificarea procedurilor de obicei se fabrica un contract nou, direct intre neamt si cumparator.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal tu cumperi masina pe numele tau, o iei la finante pe numele tau si apoi o vinzi următorului

| danbnz a răspuns:

De ce nu intrebi un neamt?

| Iulianiuli10 explică (pentru danbnz):

Am facut contractul intre mine si neamt, dar cand o vand in Romania ce contract fac?

| CtBogdan a răspuns:

Esti un samsar?

| Iulianiuli10 explică (pentru CtBogdan):

Nu sunt samsar am gasit o masina foarte ieftina in stare buna si e pacat de ea