| AlexRoKilla a întrebat:

Suruburile de prindere a suportilor motor trebuiesc schimbati? Sunt de unica folosinta sau pot sa ii refolosesc?

Golf 4 1.9 TDI (2001)

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tin toata durata de viata a masinii.

Bula
| Bula a răspuns:

Suruburile dintr-o instalatie trebuie schimbate doar daca sunt deteriorate: filetul sau capul stricat /tocit, mancat de rugina SAU sunt nepotrivite ca lungime (prea scurte sau prea lungi).

| AlexRoKilla explică (pentru Bula):

Nu stiu la ce instalatie te referi. Inca o chestie, am inteles ca aceste suruburi de care vorbesc eu sunt stretch bolts si ca se "deformeaza" atunci cand sunt stranse. E adevarat sau e vrajeala?
(P.S. acum am observat ca am scris "schimbati" in loc de "schimbate" - sorry)

| Bula a răspuns (pentru AlexRoKilla):

Eu ma refer in general la orice suruburi din orice instalatie mecanica.
"Stretch bolts" sunt asemanatoare cu niplurile si nituril, si chiar sunt de unica folosinta, fiindca se deformeaza la strangere. Din acest motiv trebuie schimbate si folosite noi.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Indicat ar fi sa le schimbi, nu costa o avere, daca tot le ai desfacute.