| SiresTorm a întrebat:

T.
Cred ca am postat unde trebuie...
Am o bicicleta DHS Silver din 2011.Bicicleta este in stare foarte buna chiar am si investit in cauciucuri pentru munte, bidon pentru apa, pedale noi aluminiu dur.Ce aceasta bicicleta am fost si intr-un "tur am manastirilor" din judetul neamt parcursul fiid:pornirea din Targu Neamt spre Manastirea Agapia de aici spre Manastirea Sihla (unde este de urcat pe munte 7km si coborat 7km) de aici trecand munti am ajuns spre Manastirea Sihastria unde am facut popas iar de aici happy spre Manastirea Secu de unde am plecat inapoi spre casa.Bicicleta nu mi-a facut nici un fel de probleme la acest traseu decat a fost stropita cu bere big grin.Intrebarea mea este urmatoarea :janta este cu frana pe saboti nu pe disc de aceea as vrea ca o schimb cu una pe disc dar nu stiu daca imi permite furca, E mai mare in latime jata cu frana pe disc? Oare incape? Un sfat va rog. Multumesc!:*.

Răspuns Câştigător
| WPP a răspuns:

Salut, verifica la producator daca pe modelul tau de furca poate fi montat sistemul de franare pe disc, un simplu mail cu serialul cadrului/furcii este suficient. Teoretic butucul este cel de care se prinde discul si deci distanta de jos a furcii face direrentirea. Eu am un Giant cu frana pe disc si in partea de sus am gaurile unde pot sa montez sabotii!

| SiresTorm explică (pentru WPP):

Am o janta cu frana pe disc de la o bicicleta outdor full care din pacate m-a dezamagit foarte mult si as vrea sa refac janta aceea deoarece are axul si coronitele stricate dar le-am schimbat de 3 ori si mie se indoaie axul de ce oare?

| SiresTorm explică (pentru WPP):

Am o janta cu frana pe disc de la o bicicleta outdor full care din pacate m-a dezamagit foarte mult si as vrea sa refac janta aceea deoarece are axul si coronitele stricate dar le-am schimbat de 3 ori si mie se indoaie axul de ce oare?

| WPP a răspuns (pentru SiresTorm):

Cu parere de rau la problema asta chiar nu stiu cum sa te ajut! Incearca la un service de biciclete (daca esti din Bucuresti iti pot spune cateva locatii).

4 răspunsuri:
| Edwards113 a răspuns:

Salut! Nu, nu poti imi pare rau sa te dezamagesc, dar din pacate furca nu iti permite.Am 13 ani si crede-ma ca am incercat asta la bicicleta mea, si am investit mult in ea! Funda?