| Superior a întrebat:

Tractiune,4x4 sau propulsie?
De ce?
Care sunt avantajele dar dezavantajele tipului de transimisie pe care l-ati ales?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am tractiune fata pentru ca asa am nimerit masina, era un pret cheie pentru mine si un raport de mile considerabil. Eu sant adept transmisiei spate (se zice propulsie) dar ma enerveaza cuvantul ala propulsie parca e scos din penis. In viitor daca e sa imi schimb masina o sa aleg un BMW tractiune spate pentru ca e pacat sa traga puntea fata si sa aiba rolul de a vira rotiile, asta e o nebunie de.a mea laughing Seriosul zicea ca consuma mult un 4x4 dar eu zic ca e inutil daca nu mergi in zona de munte si circuli doar in oras sau pe asfalt.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

AWD e mult mai sigur si mai eficient.
Propulsia e cam periculoasa, intr-o zona ca a mea, rece, umeda si plina de viraje stranse.
Avantajul propulsiei ar fi intretinerea foarte usoara (tin planetarele foarte mult), unghiul de bracaj foarte bun.
La AWD ai dezavantajul intretinerii mai costisitoare, dar siguranta si rapiditatea cu care te deplasezi, merita investitia. Plus ca te prinzi mai usor la pante si drumuri alunecoase.