| Petrisor96 a întrebat:

Un audi a4 din 2009, este mai pretentios decat un wv passat din 2010? Adica este mai greu de intretinut?

14 răspunsuri:
| relian a răspuns:

E acelasi lucru.Bine unia or sa spuna ca nu-i adevarat.Intretinere ce inseamna? Sai pui cauciucuri,sa-i pui discuri, placute de frina, sa-i pui ulei, eventual lichid de frina, antigel, fluid de directie chestii de genu asta care trebuie facute la orice masina.Acum pretu difera sil poti tu singur afla in fctie de ce roti are masina, de discuri sau placute de frina, care in cazul asta cred ca is cam la fel, ma refer ca pret. Ulei alegi tu de care vrei scump ieftin doar sa-l schimbi cand treb.in cazul tau nu cred ca e vreo diferenta de pret.Greu de intretinut la ce anume te referi?

| Petrisor96 explică (pentru relian):

Ma refeream la piese

| relian a răspuns (pentru Petrisor96):

Aia nu se numeste intretinere, se numeste reparatie.Cind schimbi deja piese esti la capitolul reparatii.Dar avand in vedere ca amindoua apartin aceluiasi proprietar adica vw baa au uneori si acelasi motor banui ca nu e mare dif, avand in vedere ca VW passat este o clasa mai sus decat a4, dar a4 considerat mai bun ca vw ce sa zic cel mai indicat este sa intrebi de preturi la un magazin ceva sau de unde poti cumpara piese pentru cele doua masini. Poti lua aftermarket sau piese originale, deci preturile le poti afla de la aia.Baga si tu anul masinii modelu si spui pompa de apa, sau asa cam stiu si eu ce piese se mai defecteaza si asa ai idee cam ce preturi sint.Vad unia spun ca passatu nu-i bun, dar pun pariu pe ce vor ei ca ijectoarele de la passat is ca si cele de la audi laughing si asa mai departe poate fi acelasi motor chiar, mai ales motoarele is facute toate de VW, audi nu stiu ce motoare au, tot vw le face. Poate or avea si ei ceva dar la modelele astea a4 a6 te asigur cas motoare de vw ce le gasesti si pe passat.Ca s-a intamplat ca i-a cazut aluia injectoarele si anume la ce masina noua? Cred ca oamenii vorbesc pe aici numai de r able, de masini folosite.Nu poti vorbi de o masina cai buna sau nu cand este rabla, este omorata de altii, o cumperi tu si iti maninca zilele.La fel de bine poate cineva sa nimereasca un audi praf si la omorat de tot, ala va spune audi e jale nu luati. laughing deci oamenii pe aic vorbesc de rablele loc sau ce rable junghiuri au altii si ce au patit.Cind spui ceva spune de o masina nou, compara doua masini noi folosite in aceleasi conditii.Bine tu nu iei masina nou, dar poti nimeri una buna sau una rea indif cai audi sau passat.Deci o masina e jalnica doar ca asa ai nimerit-o tu, ca un fraier a omorata si o cumperi tu alt fraier, apoi vii pe net si spui e de jale laughing

| Fidec a răspuns:

Da,este,însă nu recomand passat-ul de nicio culoare dacă faci referire la b6. Mi se pare cea mai jalnic model de la passat, b6-le.

| Petrisor96 explică (pentru Fidec):

La B6 ma refer. Am auzit ca sunt masini foarte bune. De ce sunt jalnice?

| Fidec a răspuns:

Sunt proaste ca mașini, nu sunt tocmai reușite. Probleme la motor, dacă cade ceva, cad toate pe urmă. Singurul motor mai reușit la b6 este cel cu un singur ax cu came, crede-mă. Recomand audi clar sau ford mondeo 2010

| Fidec a răspuns:

Am un prieten cu un passat b6, au picat injectoarele unul cate unul pe rand, dupa ce a schimbat toate injectoarele i-a picat turbo, si de parca nu ar fi de ajuns problemele i s-a rupt si vibrochenul...( asta e doar un caz, iti pot da multe cazuri) concluzia o tragi tu singur

| Fidec a răspuns:

Prietene,du-te de unde ai venit, fă și tu un ban prin Spania, Germania, Anglia pe unde ești și las-o așa laughing

| Petrisor96 explică:

Nu va mai certati!

| Fidec a răspuns (pentru Petrisor96):

De acord, până la urmă nu ăsta era scopul. Ce-ai ales până la urmă? Poate ajută și altă lume alegerea ta.

| Petrisor96 explică (pentru Fidec):

Salut. Am ales pana la urma wv passat happy

| Fidec a răspuns (pentru Petrisor96):

1,9 sau cel de 2l?

| Petrisor96 explică (pentru Fidec):

2L

| Darius121 a răspuns:

Iti recomand pasatul pentru ca e mult mai ieftin la piese decat audi. Funda?