| emoboy a întrebat:

Un motor pe benzina cu injectie rezista mai multi km decat un diesel de aceeasi capacitate si putere cu injectie commen-rail si cu turbo?Funda p.s care este mai pretentios?

Răspuns Câştigător
| Robertty a răspuns:

Asa e ala disel rezista mai mult asta in cazu in care il uzezi pna in 35. 000de turatzii el merge in parametrii lui dar daca depasesc posibil sa ai probleme, in schimb ala pe benzina poti sa l turezi cat vrei ca nu are probleme dar ca rezistentza mai mult tine un diesel...

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ala pe motorina rezista mai mult pentru ca compozitia motorinei nu strica motorul asa repede cum o face benzina.

| Simpatic a răspuns:

A merge pe diesel dar costul este mai mare pentru ca la diesel sunt cazuri inc are cedeaza usor turbina si injectoarele. dar nu intotdeauna pe cand la injectie pot sa cada doar injectoarele

| stefan110310 a răspuns:

"pretentios". injectoarele si pompa de inalta presiune(injectie) sunt o avere. o avere mare. spre exemplu opel vectra b 2001 motor 2. 0 diesel: injector 1400 RON, pompa injectie 4000 RON. se mai poate defecta EGR ( exhaust gas recirculation) care este si el la fel de scump. desi consuma mai putin carburator, daca ai ghinion sa se strice vreuna din cele de mai sus si nu ai garantie pe masina, te-ai scoslaughing))

| dru1darius a răspuns:

La ce benzina si motorina avem noi in roamania, nici unul nu ii rezistent, mai repede depinde de norocul fiecaruia de unde alimenteaza