| lilskies a întrebat:

Un review despre marca de mașini alfa romeo?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am auzit multe rahaturi de la lingaii de Vulzvagin, cum ca ar fi slabe la electrica, ar rugini, ar fi foarte pacatoase, etc. Legenda spune ca majoritatea celor care propaga porcariile astea au alta orientare decat hetero, si conduc din necesitate ori prostie.
Au avut si au cativa prieteni, 156 si 159 in principal: sunt berline foarte sportive, materialele folosite la ele sunt foarte ok, NU AU NICI UN SOI DE PROBLEME ELECTRICE, iar caroseriile sunt foarte ok.
"Problemele" cu ele sunt piesele foarte scumpe, la care nu fac fata iubitorii de VW cumparat pe subventii APIA. Arunci cate 2000 de lei pe doua brate si-o bucsa, iar la 159 se folosesc in principal jante 18" cu cauciucuri foarte scumpe, care la prima groapa romaneasca sunt franjuri.
Caroseriile sunt foarte sigure si in caz de impact, un amic a zburat mereu prin diverse santuri si curti cu 156 si 159,, iar daunele au fost mereu neinsemnate: bare rupte, jante indoite, tobe rupte si zgarieturi.
Motoarele sunt foarte potente, aici ma refer la 1.8 twin-spark 140cp si 1.9 JTD/JTDm 150-180cp. Nu au nici o problema, nici o greseala de proiectare.
Unul din Opelurile mele are motorizare "imprumutata" de la Alfa Romeo, mai exact 1.9 CDTI 16V, care de fapt e 1.9 JTD cu soft de 150cp. Sincer este mult mult peste 1.9 TDI ca putere, si extrem de fiabil pe langa 2.0 TDI.
Eu eram interesat de marca acum ceva timp, dar am devenit dependent de confortul din Vectra, si trag la masini cel putin la fel de mari, iar din pacate 159 era peste bugetul meu, si prea inghesuit pentru gusturile mele.
Un mecanic cu experienta in Alfa (a si avut multe) imi spunea ca 2.4 JTD e motor si mai bun decat 1.9

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O masina foarte frumoasa ca design, dar extrem de proasta ca motor.

| Sofer a răspuns:

Alfa Romeo 159 cea pe care o stiu laughing. Mai e si Giulia preferata mea de la ei.