| AlexisJohn17 a întrebat:

Unde aflu tipul uleiul pentru motor? Am cautat în cartea mașinii și nu am găsit nicăieri, m-am uitat atent foaie cu foaie și la schimbul uleiul, la öl, la tot. Știe cineva unde pot găsi? M-am uitat și pe usa de la benzina dar scrie doar cifra de la benzina și presiunea în anvelope. Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| 07gabriel07 a răspuns:

Este uleiul recomandat; 5w40, spune-i acelui cineva, ca vorbeste prostii, 5w40 este un ulei sintetic universal, se foloseste in toate atelierele service, la masina ta se putea folosi si 10w40, ori tu ai ales cel mai bun ulei, sigur pot exista controverse ....cu 5w30, este o mica diferenta la vascozitate., stai linistit, poti intreba orice specialist si iti v-a spune ca este ok.
Zii buna!

5 răspunsuri:
| gheorghe699 a răspuns:

Ce masina ai?

| AlexisJohn17 explică (pentru gheorghe699):

Golf 5 1. 4 fsi 66 kw 90 HP, am băgat 5w40 și mi-a spus cineva ca o sa termin motoru :d

| AlexisJohn17 explică (pentru 07gabriel07):

Asta voiam sa aflu, mulțumesc pentru ajutor! Zi buna!

| 07gabriel07 a răspuns (pentru AlexisJohn17):

Este uleiul recomandat; 5w40, spune-i acelui cineva, ca vorbeste prostii, 5w40 este un ulei sintetic universal, se foloseste in toate atelierele service, la masina ta se putea folosi si 10w40, ori tu ai ales cel mai bun ulei, sigur pot exista controverse ....cu 5w30, este o mica diferenta la vascozitate., stai linistit, poti intreba orice specialist si iti v-a spune ca este ok.
Zii buna!

| Denila123 a răspuns:

La capota sub are un afis

| 07gabriel07 a răspuns:

Nu te lua dupa toti ca uleiu 5w40 e cel mai bun pentru orice motor. Trebuie neaparat sa pui ce recomanda fabrica, daca ei zic de exemplu total quartz 10w30 dela bagi. Poti afla vascozitatea pe net la un sintetizator de uleiuri bagi marca si motoru si iti da uleiu de obicei la vw e castrol acum vascozitatea depinde de la motor la motor.