| AlexDorinel a întrebat:

Unde-s mai multi samsari(tepari) de masini, in Romania sau Belgia?

Mai pe scurt de unde e mai sigur sa cumperi o masina?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Polonia are cei mai multi samsari de UE, Romania o urmeaza pe locul 2, de aia nu e bine sa cumperi masina SH din tara.

| Simpatic a răspuns:

Mai multi samsari dintre Romania si Belgia sunt in Germania, turcii care au parcuri auto si vand rablewinking cum am spus-o de multe ori prost e cine se incanta si nu are habar, mai bine pui pentru o masina slabuta dar noua un leasing decat sa iei o epava cu trapa si piele care e rupa-n buscse, dar melteanul roman nu stie decat de vechiturile altora si de faptul ca vechiturile iti iau ochii prin polishul si vopseaua impecabile...dar nu stie saracul ca pe afara e vopsit gardul...

| Violleta2022 a răspuns:

Mai sigur este sa o cumperi masina de la un dealer auto oficial, care iti da atat garantie la masina, cat si acte legale.

| sierra1 a răspuns:

De câți bani vrei să iei?

| anonimg a răspuns:

"Mai pe scurt de unde e mai sigur sa cumperi o masina?"
Direct de la străin de acasă.

| Wr3nch a răspuns:

Tepari is peste tot boss.

''Mai pe scurt de unde e mai sigur sa cumperi o masina?'' - de la reprezentata, multe au inceput sa vanda si uzate.

| OldSoul a răspuns:

Daca ai cunostiintele necesare si timp disponibil, poti sa cumperi o masina de oriunde, si din tara, si din afara.
Secretul este sa ai asteptari realiste in ton cu pretul masinii.
De multe ori masinile din tara de la noi sunt chiar mai ieftine decat o masina intr-o stare asemanatoare in afara, asta inseamna ca masina respectiva s-a vandut cu un pret mai mic dintr-un motiv anume. Cel mai frecvent motivele sunt, kilometraj ridicat, avarii, sau defectiuni. Pentru mine, niciunul din aceste 3 "probleme" nu reprezinta un criteriu, sau un motiv de ingrijorare.
Desigur, asta pentru ca stiu cum sa le verific, si cam cum trebuie sa se comporte o masina intr-o stare buna.

Cu alte cuvinte, nu exista un loc anume de unde sa zici ca nu o sa-ti iei teapa. Exista doar locuri care par mai sigure, si pentru aceasta posibilitatea, o sa platesti mai mult, dar nu-ti garanteaza nimeni ca nu vei lua teapa.

Sa fim sinceri, sunt masini sh, mereu se poate strica ceva la ea, iar cei care le vand, cel mai adesea cu asta se ocupa, indiferent ca sunt samsari sau dealeri autorizati, si ei la randul lor au cumparat masinile de la alti oameni, deci nu poti cunoaste istoricul unei masini daca nu o ai de noua.
Bine, poti avea indicii, dar nu poti avea garantia ca masina e intr-un anume fel.

| Whitesnake99 a răspuns:

Trebuie sa ai ochiul format, sa stii cum arata un anunt de samsar. Samsari sunt peste tot cum zice maneaua "din nord la est si din sud pana la vest".