| JusTPauL a întrebat:

Unde se poate face in Timisoara test pentru suspensie?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca e confort e f bine, mie nu-mi plac alea sport, simti orice pietricica peste care treci.Restu ar trebuie ca orice mecanic de la orice service sa iti poate spune cum sta treaba.Nu e nevoie sa mergi la mai stiu eu ce masinarii unde sigur te va costa f mult.
Daca are deja 9 ani ar trebuie sa schimbi bucsele,sau bratele alea cu totu,depinde de cost,in afara nu sta nimeni sa schimbe bucsele din acele brate,se pun brate noi cu totu,dar na tu poti cauta cat te costa doara bucsele, dar asta si cu manopera, ca singur nu stiu de poti tu scoate pe alea vechi si monta noi, deci tot bucse si manopera, apoi bratele cu totu, astea le poti monta tu singur.Schimbi si telescoapele si cam aia e tot.
Asa pe la 10 ani cam ar trebuie schimbate bucsele pe fata,capetele de bara,telescoapele fata-spate, poate si planetarele, sau planetarele macar verificate gumele alea sau cum se mai numesc, daca sunt rupte sa pui altele noi
Daca nu te pricepi si trebuie sa mergi la service atunci o sa te duca mai scump.
Toate astea ce am spus le poti schimba in fata porti daca ai cateva chei.
Acum fiecare face cum vrea, ori cum stie
De verificat suspensia e mai simplu si ieftin cum am spus eu, la un service micut.Bafta oricum.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Suna la orice service autorizat si te vor informa care il face si care nu

| relian a răspuns:

La tine acasa, faci singur, sau chemi pe cineva care se pricepe, sau stie cum balanseaza masina daca suspensiile is duse sau nu.
Nu stiu daca iti face careva test cu vreo masinarie ceva pentru asa ceva. Bucsele alea se verifica vizual, iar telescoapele la fel se apasa pe masina si vezi cum sta treaba.Aia de la service te intreaba cati km are masina, asta pentru arcuri si telescoape.Pentru bucse alea se vad daca is crapate, rupte etc.
Tu te apesi pe masina in fata, apesi pe ea astfel ca masina sa balaseze. daca balansarea este mare, atunci telescoapele is cam duse.Masina cand o balansezi, nu trebuie sa sara prea mult in sus, asa f scurt, aia inseamna ca telescoapele is bune. faci si la spate asa si apoi stii ce telescoape ai.
Apoi cand treci pe linga un service, opresti si rogi pe aia sati verifice bucsele.

| JusTPauL explică (pentru relian):

Am fost la un service destul de mare si mi-au zis ca ei nu au aparat pentru testat suspensia..ma gandesc ca daca vroiau sa imi ia doar banii apasau si ei pe masina si ziceau ca-s bune...mi-au zis parca ca la reno si mitubisi au asa ceva, dar n-as merge chiar la ei.
Mie mi se pare ca nu-i chiar buna suspensia pentru ca la denivelari e cam barca si in curbe se cam lasa. Oricum cred ca e suspensie confort si de aia nu sta asa bine.
Are aproape 9 ani suspensia e de fabrica, dar nu se vede scursa si arata bine.

| relian a răspuns (pentru JusTPauL):

Daca e confort e f bine, mie nu-mi plac alea sport, simti orice pietricica peste care treci.Restu ar trebuie ca orice mecanic de la orice service sa iti poate spune cum sta treaba.Nu e nevoie sa mergi la mai stiu eu ce masinarii unde sigur te va costa f mult.
Daca are deja 9 ani ar trebuie sa schimbi bucsele,sau bratele alea cu totu,depinde de cost,in afara nu sta nimeni sa schimbe bucsele din acele brate,se pun brate noi cu totu,dar na tu poti cauta cat te costa doara bucsele, dar asta si cu manopera, ca singur nu stiu de poti tu scoate pe alea vechi si monta noi, deci tot bucse si manopera, apoi bratele cu totu, astea le poti monta tu singur.Schimbi si telescoapele si cam aia e tot.
Asa pe la 10 ani cam ar trebuie schimbate bucsele pe fata,capetele de bara,telescoapele fata-spate, poate si planetarele, sau planetarele macar verificate gumele alea sau cum se mai numesc, daca sunt rupte sa pui altele noi
Daca nu te pricepi si trebuie sa mergi la service atunci o sa te duca mai scump.
Toate astea ce am spus le poti schimba in fata porti daca ai cateva chei.
Acum fiecare face cum vrea, ori cum stie
De verificat suspensia e mai simplu si ieftin cum am spus eu, la un service micut.Bafta oricum.