| anonim_4396 a întrebat:

Unele persoane au aptitudini innascute catre soferie cum sunt majoritatea celor care la 4-5-7 ani conduc cu viteza karturi profesionale iar cand sunt mai mari ajung in rally, F1, VTM etc
Altii nu au aceste aptitudini innascute dar invata pe parcurs usor sau mai greu.
Eu acum nu inteleg un lucru de ce toti si toate vreti permis cand 1: locurile de parcare sunt din ce in ce mai putine; 2.numarul de accidente este intr-o panta ascendenta; 3. poluarea este crescuta si numarul de masini din trafic enorm;
A devenit o moda ca toti care abia au implinit 18 ani sa aiba permis, o moda idioata in opinia mea si periculoasa si nu o spune unul care nu are ce face ci unul care a avut masini de peste 60.000 de euro pe mana pana acum si totusi sunt de parere ca multi nu au ce cauta in trafic sau nu au de ce sa aiba permis, CA MULTI TIN PERMISUL DOAR SA MEARGA LA FACULTATE SAU PANA LA PIATA SA CUMPERE 1 KG DE ROSII SAU TELINA!
Deci de unde dorinta asta a romanului si melteanului de a da de permis si a-si cumpara "bolizi" de 1k euro? Nu cumva e ceva de genul sa am si eu capra si nu doar vecinul?
Ca asta observ de cand am luat permis si pana acum ca s-au inmultit exponential tigaile si masinile in general si nu inteleg care-i necesitatea unora de a avea masina? Ca acum 12-15 ani nu vedeam asa multe masini, oare nu avea melteanul nevoie de ea sau nu avea bani suficienti sa isi cumpere, ca nu aduceau samsarii din afara toate tigaile?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai ales aia cu dieselgate daca nu e mociorlină plange puțulica lor ca nu fac fata la consum. laughing de unde masina de 60k€? Asta care o ai te.a costst un pret demn de ea nu mai fa misto de astia si asa tot esti peste ei la ce motor ai in masina ta... parerea mea e ca intre 20000 si 25000€ merita o masina sport japoneza, nu ai ce face in ro cu masina trecuta de 50000€ doar daca ai fi director cu salariu de 5000€ pe luna. Toti vor permis ca sa aiba e firesc dar aia care fac accidente merita suspendare pe viata si proptire pe salariu - PS fara salariu de 1000€ net nu merita masina in tara mai bine calator cu bus metrou si ce mai e sau se impusca in cap

| Wr3nch a răspuns:

Inainte sa te masacreze lumea ca de ce esti ipocrit ca si tu ai masina sar si eu cu parerea. Lumea are o febra la 18 ani sa isi ia permisul si un harb pentru ca no, vezi-doamne masinile is ieftine si ce buna e. Problema e ca cei mai multi care o fac stau in orase cu transport cat cuprinde, nu orace de provicincie. Dar no, e smecher sa avem si noi o bomba pe roti, cu sistem audio mai scump ca masina in sine laughing))

| Frank51 a răspuns:

E absurd ce zici, fiecare face ce vrea, e vina sistemului ca se obtine atat de usor si ca nu exista parcari suficiente, deci povestea e total diferita de cum o vezi tu.

| OldSoul a răspuns:

Hmm, tu de ce ti-ai luat masina?

| Simpatic a răspuns (pentru OldSoul):

Eu nu am luat masina la 18 ani caci atunci nu aveai ce face cu ea, si nu eram din generatia asta de mascarici care alde masa lucreaza prin afara la sters mosi la fund si le dau 2000-3000 de euro sa isi ia o prafeta de asta, o caruta pe roti.Cand mi-am luat eu masina eram putini in oras care detineau si isi permiteau o masina noua straina!
Am avut nevoie de ea sa merg la serviciu.

| OldSoul a răspuns (pentru Simpatic):

Pai vezi, toti au nevoie de ea.
Adic, motive se gasesc.
Pana si pustanii aia de au la 18 ani masina, si parintii plecati in afara, poate parintii lor se gandesc ca mai au pe acasa parinti (buncii pustanilor) si mai au nevoie si ei de mers undeva la un doctor vreodata, noaptea, si ce sa faci, il trimiti pe flacau sa il duca.
Daca esti undeva la tara, si ai o urgenta la 4 noaptea ce faci? Stai te rogi, de unu de altul. Unu a baut si nu poate merge, unu nu raspunde, unu e cu gura mare si afla tot satu ce ai patit.
Asa, ai masina la dispozitie, te-ai urcat in ea si ai plecat.
Daca ploua, nu stai in statie sa astepti o masina.
Poate mergi la cumparaturi, ce faci, stai cu 3 plase de cumparaturi sa iei autobuzul? Stai la ocazie? La ocazie nu te ia nimeni.
Aia e, vrei nu vrei, masina e de cele mai multe ori o necesitate.

| Liviu a răspuns:

Ideea de a avea o masina o inteleg, o accept si o incurajez.Problema e ca putarimea de 18 20 de ani(nu toti, dar majoritatea) conduc haotic, barem de unele pustoaice de 18 ani care au parinti bani si le ia masini de teren, incalica borduri si nici loc nu stiu sa isi faca.Ideea e ca o masina e necesara.Eu unu habar nu aveam sa merg pe bicicleta, la munca unde lucram, poate si la 4 sau 5 km ma duceam pe jos, ma intorceam pe jos, ninsoare, ploaie, vant.Am inteles ca trebuie sa ma descurc cumva, am obunica paralizata la 35 de km de oras, deci trebuia sa ajung cumva si pe la ea de 1 data la 2 saptamani, Sa numai pomenim ca masina ne ajutam sa scutim ceea ce e mai pretios, timpul.Cat despre ce ai condus tu, poti conduce si masini de 1 000 000 de euro.Asta nu te face sofer, si pe nimeni nu face.Sofer e acea persoana care merge linistita, nu calca pe bec, si de cele mai multe ori evita accidente.Sofer nu esti daca conduci un boild de 10 milioane de euro.Sofer esti daca conduci un AUTOTURISM pe 4 roti, si eviti accidente, indiferent daca e dacie sau jaguar.Auzi la el, masini de 60k euro laughing

| Yuoia a răspuns:

Buna observatie.
Macar de ar avea cate una. Stiu caz concret (dar nu e singurul) care are 3 masini la 2 persoane, plus masina de serviciu. Ce face cu atatea? A, "una a mea, una a nevestei si una sa o am cand ies seara la plimbare in oras". Dar dintre toate, masina de serviciu e mai purtata. Dar eu tot nu-mi pot explica de ce ii trebuie o masina de iesit seara in oras.

| Eireann a răspuns:

Eu am distrofie musculara si din cauza asta nu prea ma descurc cu transportul in comun sau plimbare in pas alergator pana la Tesco sa fac cumparaturile. Unii chiar au nevoie de ea, nu poti sa judeci pe toata lumea.

| Endoryus a răspuns:

Ti-ai raspuns singur la intrebare. Masina in ziua de azi e ca Iphone. Multi il au doar sa para "cineva" si cam atat. Ma uitam pe aici (categoria asta ) destul de mult in ultimii 2 ani si mai toti prefera cazanele strainilor decat o dacie noua ( sa o luam ca un exemplu). Desigur, ei vor in 9000 de euro si masina noua, si 800 de optiuni, automata, poate electrica, daca s-ar conduce si singura nu ar strica, 200HP, 2.0 motor etc etc ...Multi cumpara din necesitate "sa ma duc din A in B" si cam atat. In Italia stiam multi parinti care urau sa conduca dar aveau carnet doar sa isi duca copii la scoala. Preferau asa decat sa ii tot trimeata cu autobuzul ( mai ales ca multi veneau de la distante notabile). Plus ca vremurile s-au cam schimbat. Nu se mai iese in parc la o intalnire, nu mai merge doar o savarina/un suc la 17 ani. Alte vremuri, alte pretentii. Ce imi e mila de ROmania ca o sa dureze mult si bine pana o sa dispara masinile diesel. In Europa observ din ce in ce mai multe electrice. Toti scot modele noi de genul, pana si Dacia. In Irlanda zic astia ca vor sa interzica sa se mai vanda Diesel pana in 2030 ( sunt curios daca o sa se adevereasca ) dar clar pana atunci or sa fie mult mai accesibile la pret astfel de masini. Sa fim seriosi, nu toti isi permit un Tesla. Dar Romania? Cred ca nici in 50 de ani nu dispare motorina. Imi imaginez poluarea. Dacia a renunat la diesel. Toyota deja de anul trecut parca. Poate or mai fi si alte companii dar nu am apucat sa citesc inca. Incet incet lumea evolueaza. Din pacate la tari mai sarace ca Romania, Bulgaria, Polonia etc, astia cumpara cazanele altor tari si o sa dureze mult si pana pana dispar de tot din astfel de tari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mașina este de multe ori o necesitate, mai ales dacă locuiești într-un oraș unde transportul în comun nu este disponibil la orice oră, ca în "provincie"... Cum era ca pe timp de iarnă să fac pe jos distanța de vreo 4 km în fiecare dimineață? Iar la întoarcere aceeași distanță... Sunt pro mișcare, dar o mașinuță nu strică în multe situații.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum a devenit o moda sa ai masina. Ceva de genul, daca vecinul are...eu de ce sa nu am? Multi spun ca vor masina ca sa nu mai astepte dupa autobuz, sa nu mai astepte sa ii ia cineva cu masina, sa se duca singuri unde au nevoie, dar unii au dat-o in prostie. Cunosc cazuri in care mama, tata, copiii au fiecare masina proprie.
Inteleg...sa isi ia masina cand au drum mai lung de facut zilnic nu cat se duc 2 km pana la facultate si inapoi.
Am vecini care se duceau cu masina pana la magazinul care e la 200m de casa - mai zi ceva de asta rolling on the floor).
Parerea mea este ca benzina, motorina sunt mult prea ieftine. Altfel nu si-ar mai permite toti cocalarii sa umble tot orasul cu BMW-ul lor minunat din 1900 toamna adus din Anglia, Bulgaria, Germania, etc si mai incurca si traficul sau fac cine stie ce accidente.
Ar trebui sa nu mai lase sa circule pe drumuri masini mai vechi de 15 ani si sa vezi cum ar incepe sa scada numarul masinilor. Majoritatea celor de 18 ani care incep sa conduca au cine stie ce rabla de masina cu 100k kilometri si ăia dati inapoi...

Concluzia, toti vor masina ca sa se dea mari si pentru ca asa a ajuns "moda" asta daca ii putem spune asa...sa aiba toti prostii masina happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu m-aș "reîntoarce" cu drag în epoca medievală.
Dacă ar fi posibil, evident.

E frumos si acum, însă omul, omul e cel care strica totul. Comportamentul unora, ifosele, toată mujicia asta te dezgusta la un moment dat.
Puțini oameni, mulți indivizi. Sau cum era?

Mi-ar plăcea sa trăiesc într-o moșie, într-un tărâm din acesta "chic". laughing

E o nebunie ce se întâmplă in zilele noastre. O nebunie, si nu exagerez deloc! Putini oameni, după cum am mai spus.

Eu apreciez și pe omul care merge si vine pe jos de la servici, sau de la treburile pe care le are de rezolvat, si pe cel cu trotineta sau bicicleta.
Contează să fie om.
Bunăoară si pe mine m-au criticat ca : "mergi pe jos ca nebunii de la un colt al orașului la celalalt!"
Omul se bagă prea mult în viața celuilalt, si pierde mult cu asta. Mai devreme sau mai târziu vede el însuși consecințele purtării lui defectuoase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru unii masina e un obiectiv de viata, încă nu știi?
La noi o masina de 30 de mii de euro e bolid de lux pentru unii, deci iti dai seama.
Eu sunt fericit cu mersul pe jos și cu taxiul când nu am nevoie efectiv de masina.
Măcar dacă ar mai cumpara lumea masini pe benzina, daca tot stau în oraș.

| ReZiSTorr a răspuns:

Intrebarea ii de ce ti-ai luat tu masina? Nu sa iti usurezi viata? Vezi de exemplu eu stau la 20km de oras, in zona exista un singur magazin...imi usureaza mult viata fata de inainte de a avea masina.iar cand e o urgenta de mers in oras, se strica ceva pe langa casa ce fac daca nu mai am nicium mijloc de transport?
Masina nu e un lux, in ziua de azi e o necesitate.Am un golf 5 si nu fac mofturi sau cine stie ce minuni, pur si simplu sa ma simt eu in siguranta.

| Hereiam7 a răspuns:

Eu dau de permis la 25 de ani pentru că imi doresc sa am copil cat mai curand si atunci cand o sa il am si vreau sau trebuie sa merg cu el undeva, mai ales cand e foarte mic, sa merg in masina, nu in microbuz sau altele cu toti nespalatii. Nu mai zic de alte avantaje, mai ales ca femeie, nu mai depinzi de soţ, ca are el masina, dar daca nu este acasa...nu trebuie sa cari cumparaturile, sau sa te chinui cu copil, cumparaturi, sunat la taxiuri. Poti sa mergi oricand oriunde la orice ora din zi sau din noapte. Este un comfort si atunci cand mergi la serviciu, nu mai stai sa mirosi toate tipurile de transpiratii si altele. Va mai zic?