| Radu86 a întrebat:

URGENT!
Am si eu o intrebare si chiar nu stiu la cine sa apelez si sper sa ma ajutati. Urmeaza sa cumpar o masina de la un al doi-lea proprietar, primul proprietar fiind o firma ( companie ). Respectivul proprietar mi-a spus ca nu poate sa imi vanda masina doar atunci cand primeste de la firma respectiva fisa fiscala.ITP-ul si asigurarea sunt valabile pana in luna august si i-am spus ca inca nu vreau sa trec masina pe numele meu si sa merg cu numerele respective pana in august iar atunci sa merg si sa fac actele pe numele meu. Si acum vine si intrebarea, ce acte trebuie sa-mi de-a el ( vanzatorul ) ca eu sa nu am nicio problema cand trebuie sa merg la RAR sa fac itp-ul si apoi sa merg mai departe sa o inscriu, si trebuie sa mearga si el cu mine, sau daca pe actul de proprietate al masinii inca este trecuta firma respectiva, trebuie sa ii contactez pe ei sa ma ajute? Mentionez inca odata ca vanzatorul mi-a spus ca merge la firma respectiva sa ceara fisa fiscala, acum nu stiu exact daca masina este deja trecuta pe numele lui sau este tot pe numele companiei. Va rog sa-mi raspundeti, ca nu stiu unde in alta parte sa apelez cu aceste intrebari. Astept raspunsul vostru. Va multumesc.( daca se poate un raspuns cat mai repede ar fi perfect, ca maine vine cu masina ).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu o cumperi in asemenea conditii. Ca sa fie in regula vanzarea-cumpararea trebuie ca respectivul sa fie proprietarul masinii(masina sa fie inscrisa pe numele lui la serviciul inmatriculari si la finante). Daca nu este asa atunci s-ar putea sa ai probleme destul de mari, daca o cumperi, la limita ar putea fi furata. Numai bine!

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu poti cumpara o masina decat de la proprietarul ei. Chiar daca acesta nu figureaza ca proprietar la finante si la politie, trebuie sa faca dovada trecerii de pe proprietarul din CIV pana la el, cu ajutorul contractelor de vanzare cumparare si a facturilor.
Si nu exista niciun motiv intemeiat pentru a amana transcrierea. Sumele reprezentand RCA-ul neutilizat sunt restituite de societatea de asigurari, iar ITP-ul este valabil si dupa transcriere.
In schimb amanarea transcrierii poate genera probleme inutile. Este suficient ca vanzatorul sa nu isi achite impozitele la zi pentru ca tu sa nu mai poti inmatricula masina pe numele tau. Dar se pot intampla si chestii mai grave, cum ar fi de exemplu decesul vanzatorului.

regis
| regis a răspuns:

@kyky13 - transcrierea presupune exact aceleasi demersuri si daca o cumperi de la o persoana fizica si daca o cumperi de la o firma. Singura diferenta este documentul de achizitie, care este factura fiscala in cazul firmelor si contractul de vanzare-cumparare in cazul persoanelor fizice.
Faptul ca nu ai reusit sa inmatriculezi masina dupa 5 ani nu are legatura cu faptul ca vanzatorul este persoana juridica, ci cu faptul ca cineva nu a respectat legea.

| Laurentizyu a răspuns:

Parerea mea este ca el ar trebui sa iti rezolve actele, cum este posibil sa iei masina de la el si sa te trimita pe tine la acte? Nu prea inteleg ce rol are el in treaba asta daca tu faci actele cu ceilalti.parerea mea este ca mai bine cauti alta masina, mai sunt o gramada.o data ce el a cumparat masina de la frma, ce treaba mai are firma? poate daca e luata pe leasing de la firma respectiva

| St3phy a răspuns:

Frate...decat sa-ti iei o masina care a fost pe firma mai bine te omori
eu mi-am luat un opel vectra pe firma acum 5 ani si nici azi nu am reusit sa o inmatriculez.este super greu si dai multi bani!

| narcis393 a răspuns:

Stii ce as zice eu vanzatorul asta al 2-lea proprietar nu este masina pe numele lui are un act de vanzare - cumparare si in asemenea conditii daca masina nu e in acte pe numele celui de-al 2-lea proprietar ci doar in act de vanzare - cumparare trebuie sa iei legatura si cu firma respectiva

| Radu86 explică:

Eu teoretic am inteles de la el, ca a cumparat cele 4 masini de la firma, si le vinde mai departe, gen intermediar, si cand am vrut sa o iau in ziua respectiva, cand am vazut-o mi-a spus ca nu poate sa mi-o vanda decat in momentul cand merge la firma si imi da fisa fiscala. A mai zis de asemenea ca nici nu avea cum sa ia fisa fiscala inainte ca asta insemna ca daca o scoate de acolo, el nu mai putea sa circule cu ea, deci? sunt foarte ametit, toata lumea are o alta parere, mai vreau detalii.