| mtw123 a întrebat:

Urmeaza sa cumpar o masina adusa din Germania de la cineva, dar nu are numere rosii. Ce documente trebuie sa-mi elibereze persoana respectiva? Mai este nevoie de fiscal? Numerele rosii in cate zile se pot obtine?

1 răspuns:
| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Nu face prostia să cumperi mașina de la el fără să fie înmatriculată în România, că altfel o cumperi de bibelou. De câteva luni, conform unei ordonanțe de urgență, singura persoană care poate înmatricula vehiculul și obține CIV-ul în România este persoana care achiziționează vehiculul, nimeni altcineva.

Așadar, dacă dorești în continuare să cumperi mașina, ai răbdare întâi să o înmatriculeze, iar abia apoi să faceți formalitățile necesare. Cât despre actele necesare, este de ajuns un search pe google pentru întreaga procedură de vânzare-cumpărare auto.

Mult succes!