| Savu37 a întrebat:

Va mulțumesc...
Acum am inteles cum este cu prioritatea de dreapta :
Daca fac stanga intr-o intersectie + sau x nedirijata trebuie sa dau prioritate tuturor vehiculelor care ma intersectez....corect?
Dacă virez la dreapta nu ma intersectez cu nici un vehicul așa dar toți îmi dau prioritate...corect?
Prioritatea de dreapta se acorda tuturor vehiculelor care vin din partea dreapta indiferent in ce parte se duc. adică ( in fata, la dreapta sau la stânga )...corect?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prioritatea de dreapta este un principiu care se aplica tot mai putin, in ziua de astazi.
Cand faci dreapta intr-o intersectie, nu se aplica acest principiu, ci regula drumului cu prioritate. Daca tu ai semn "cedeaza trecerea" sau "stop", vei da prioritate inclusiv celor care iti vin din stanga, daca ei nu au semn deloc, sau au semn "drum cu prioritate". Doar daca ala din stanga ta, are la randul lui semn "stop" sau "cedeaza trecerea", tu ai prioritate in fata lui, pentru ca trebuie sa iti acorde prioritate de dreapta, din cauza ca semnele voastre sunt egale.
Si da, in cazurile in care se acorda prioritate de dreapta, nu prea conteaza in ce directie merge cel caruia ii dai prioritate.
In cazul in care virezi la stanga intr-o intersectie, iar cineva vine de pe contrasens, si vireaza in stanga lui, nu se mai aplica ocolirea centrului intersectiei, mergeti amandoi mai spre stanga voastra, pentru a nu va intalni, iar asa nu mai este necesara acordarea de prioritate intre voi.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Nu, doar celor care vin din dreapta ta sau din fata.

| Nătărău a răspuns:

Nu te agita prea tare cu prioritatea de dreapta pentru că majoritatea intersecțiilor vor fi pe sistemul sens giratoriu și aia înseamnă prioritate de stînga.

| SilistruAndrei a răspuns:

Art. 57
(1) La intersecțiile cu circulație nedirijată, conducătorul de vehicul este obligat să cedeze trecerea tuturor vehiculelor care vin din partea dreaptă.
La accederea in intersectii nedirijate dai prioritate de dreapta

(2) La intersecțiile cu circulație dirijată prin indicatoare, semafoare sau de către polițistul rutier, conducătorul de vehicul este obligat să respecte semnificația sau indicațiile acestuia.
Accesul in intersectii dirijate se face in baza instructiunilor celor care o dirijeaza (politist, semafor, indicator).
EXCLUDE respectarea prioritatii de dreapta la accederea in intersectii

Art.59
(2) În intersecții, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligați să acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersectează și care circulă din partea dreaptă.
Regula prioritatii de dreapta ( daca urmeaza sa efectuezi un viraj la stanga, acorzi prioritate masinilor care vin din partea dreapta)

(3) În intersecțiile cu circulație dirijată prin indicatoare de prioritate, regula priorității de dreapta se respectă numai în cazul în care două vehicule urmează să se întâlnească, fiecare intrând în intersecție de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeași semnificație de prioritate sau de pierdere a priorității.

Principala diferenta intre art 57 si art 59 este faptul ca art 57 se refera "LA" ce trebuie respectat cand urmeaza sa intri intr-o intersectie fata de art 59 care spune cine are prioritate "IN" intersectie. La fel si art 129, acordam prioritate de dreapta celor care vin din partea dreapta si au avut drept sa intre in intersectie.
Cu alte cuvinte in cazul de mai sus primul intra in intersectie cel care are cedeaza trecerea, cel cu stop fiind obligat sa isi respecte indicatorul si sa nu intre in intersectie.