| nokia6120 a întrebat:

Va salut. Am o problema cu mașina mea și mă gândesc că mă puteți ajuta cu o informație, ceva. mașina este Renault Laguna, 1.6 16v, 107 cp, din 1998. Benzina, bineînțeles. Problema este că stă motorul foarte turat când o pornesc la rece, adică peste 2 mii de rot/Min. Țin să menționez că durează vreo 10 minute până când ajunge la turațiile normale. Problema asta revine și după ce merge normal, chiar și după ce rulez.cu mașina km buni... Am.fost cu ea la service, am.pus tester pe ea, dar degeaba. Nu găsește problema. Mecanicii mi au zis că pot fi mai multe. mi au zis de "motorasul pas cu pas" pe care l am.schimbat de la o altă mașină la.fel, aceeași motorizare (că am un unchi cu mașina la fel), și problema persista. unii au spus că trage aer fals, alții clapeta de accelerație, garnitura de admisie..Etc. nu stiu ce sa fac. Nici să mă.duc cu ea in service și sa schimb cate una, până nimeresc piesa, nu pot, nu mi permit, sau nu deocamdată. Daca aveți cunoștință, va.rog sa spuneti câteva cuvinte. Mulțumesc.

1 răspuns:
| sanduaurel3 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic si tata a avut un renault si se strica cutia de viteza si injectoarele