| Petru535 a întrebat:

Va salut! Am și eu o dilema.
Un prieten din Austria care are permis cat B legal. Poate conduce în România legal sau trebuie să aștepte până la 18 ani?
Trebuie sa mai des traseul sau examenul?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum adica conduce in Austria daca nu are 18 ani? Cunosti legile UE referitor la varsta pentru categoria B? https://europa.eu/......dex_ro.htm

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Dar aparent tu nu cunoști legile Austriei. Austria permite conducere de la 17 ani in baza unui permis special denumit L17 care se obtine in anumite condiții.

@Petru535 nu poate conduce cu permis L17
Dintre tarile UE doar Germania, Danemarca, si Irlanda recunosc acest tip de permis. Ai aici detalii

https://www.oesterreich.gv.at/......01101.html

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Eu am gasit acel link referitor la UE. Am tras concluzia ca, normal, si Austria face parte din UE. E ok daca asa este in Austria. Imi recunosc greseala.

| Zuzu1991 a răspuns:

In teorie da, pentru ca legea romaneasca spune asa:
nu poti cicula fara permis
nu poti obtine permis inainte de 18 ani
(lege comuista, care nu tinea cont de deplasarea in strainezia din ziua de azi)
in practica, daca unui militian i se pune pata, ti-o poate trage, ca doar... aaaaa, POATE

| romeo78 a răspuns:

Trebuie să respecte legea din România.
18 ani pentru categoria B