| sorin2142000 a întrebat:

Va salut!
Am si eu o intrebare in legatura cu partea auto.
Mi-am comandat de pe eMAG o folie fumurie pentru geamuri la masina. Din cate am auzit pe geamurile lateralele din spate cica am voie sa-mi pun dar pe cele din fata si parbriz trebuie omologate la rar...e adevarat sau am luat degeaba folia?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe orice geam pui trebuie sa ai omologare. Iar pe cele din fata nu ai voie decat folie cu transparenta minim 70% omologata si ea bineinteles.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, pentru a monta folie, trebuie rabdare, mediu curat, si experienta.
Geamurile fumurii sunt permise in primul rand pe spate, dar trebuie sa fie folie omologata, montata de un atelier autorizat. Dupa montarea foliei la cei autorizati, primesti un certificat de omologare completat si semnat (stampilat) de atelier.
Pe geamurile din fata nu prea este permisa folia, pentru ca legea cere transparenta minima de 70%, aici referindu-se la transparenta geamului in final. Iar geamurile sunt din fabrica cu transparenta de 70-80%, deci nu mai poti pune folie decat 10%, sau deloc.
Pentru parbriz nu cred ca exista folii omologate.