| Duma91 a întrebat:

Va salut. Am un Peugeot 308 negru iar copilul meu a facut niste zgarieturi pe portieră si se vad foarte urat adică alb, as vrea sa iau un spray sa le vopsesc sau voi ce îmi recomandați sa fac? Si ce spray ar fi bun ca sa nu se observe ca am dat pe zgarietură? Multumesc

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

WD40 nu stiu daca are efect longeviv, masina electrica de polishat cu solutie pentru zgarieturi, dupa o poti polisha ocazional la tine acasa sa aiba luciul din fabrica. Sau platesti o firma sa iti repare usa afectata prin revopsire

| Panamax a răspuns:

O sa arate si mai urat daca te joci cu sprayul.Si o sa-i dea batai de cap unui profesionist care foloseste vopsea adevarata.

| Eisenheim a răspuns:

Încearcă cu un marker negru,până găsești o soluție mai bună. Fiind culoare neagră nu se va observa că ai dat cu marker, iar daca nu e bine îl poți șterge ușor happy poți și cu spray dar e o lucrare mai de amploare, și negrul nou va avea o nuanță puțin diferită de negrul mașinii trecut prin intemperii, și se va vedea diferența, vei avea o portiera care va ieși în evidență happy

| Whitesnake99 a răspuns:

Nu e atat de simplu. Trebuie luat un corector de culoare cu acelasi cod al caroserieri. Trebuie degresata bine zona, apa cu sapun, dupa alcool izopropilic. Tot procesul la o temperatura relativ mica (20 grade C) si nu la soare. Dupa se incadreaza zgarieturile cu niste benzi izolatoare, se aplica stratul de culoare si dupa se ia hartie abraziva si se freaca progresiv de la granulatie mai aspra spre cat mai fina. La final se face polish, cu pasta speciala de polish aplicata cu burete special, polishat cu masina sau manual cu carpa si dupa sters tot inca o data bine cu carpa si curatat din nou cu alcool izopropilic si apa cu sapun.
https://youtu.be/qGK0WIBqPjo

cam asta e procedura. Spor!