| almaz a întrebat:

Vă salut pe toți!

Vreau și eu un sfat de la cunoscători.

Dacă am nevoie să-mi achiziționez o mașina, cum credeți că ar fi mai convenabil, sa apelez la o banca comercială pentru un credit de nevoi personale și să merg la un dealer auto cu banii Cash sau sa merg direct la ei pentru a accesa un leasing auto?

Va mulțumesc pentru răspuns!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai convenabil este sa ai deja banii in mana sau pe cardul bancar si sa nu faci imprumut bancar sau lease, fiindca atunci platesti dobanda mare la suma imprumutata.

| Psihopatul3020 a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce comentezi unde nu te pricepi?
Este foarte convenabil si leasingul...
In loc sa dai 100.000 euro pe o masina, care oricum in 3 - 4 ani isi pierde f mult din valoare, mai bine ii investesti in ceva, de ex cumperi un apartament, iar cu chiria din apartament platesti rata la masina... iar la final ramai cu cei 100.000 euro in apartament care iti produc in continuare...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Psihopatul3020):

Fiindca am cumparat o masina scumpa in leasing si stiu foarte bine cat am platit inapoi.
Asadar avantajul este cand ai toti banii in mana si nu platesti mai mult imprumutand bani de la banca sau broker sau laund-o in leasing unde platesti mult mai mult.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu m-am inteles bine cu creditul de nevoi personale de la BT.
Dar am luat sume mici, pe termen scurt.
Incearca sa afli ce societate le finanteaza leasing-urile, si vezi un calculator online de la ei; cam toate societatile de credit au, si sunt reale estimarile.

| Wr3nch a răspuns:

Daca nu ai mai condus inainte cumpara una veche la 1000 de euro. Ca asa poti capăta experiență si daca te ciocnești de ceva nu îți pare rau.

| goguPatent a răspuns:

Vezi oferta de credit si cea de leasing si compara-le sa vezi care e mai ok pentru tine. Doar asa ai sa primesti un raspuns corect.