| celmaitarenume a întrebat:

Va salut. Se poate anula stage 1? Am facut stage 1 la masina (bmw e90 320d) prin noiembrie si mi s-a dus turbina din cauza presiunii mai mari. Zilele astea urmeaza sa reconditionez turbina si as vrea sa stiu daca se poate anula acel stage 1 ca sa revina la caii ei din fabrica, 163. In acest moment masina are aproximativ 195.

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Da, se poate anula. Dar iti trebuie softul original al masinii, daca nu ai de unde, cauta macar o masina cu motor identic si mergeti la smecherii care fac stage one dar nu spun si ca se poate intampla un fenomen sau altul. Softul de fabrica a fost facut sa mearga niste sute de mii de km masina, nu doar 2 liniute si gata, alta masina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se poate face o noua resoftare, de data asta cu softul de fabrica al mașinii. Poți merge în același loc, poate au salvat softul inițial, și ți-l pot reinstala.
Dacă nu mai au softul, poți merge la reprezentanta pentru soft OEM, sau la un service de resoftari bun, care sa facă o optimizare fiabila (la tcm, de exemplu).

| Wr3nch a răspuns:

Logic, se poate resofta la setarile din fabrica.

| Digikey a răspuns:

Turbina s-a dus din alte cauze in special din cauza uleiului necorespunzator.Este suficient sa pui o singura data ulei prost si iti pica turbina in doua saptamani.
Sau cel mai grav dupa ce i-ai dat talpa ai oprit brusc motorul, fara sa astepti cateva minute sa raceasca turbina.
Sau ai accelerat-o brusc cu motorul rece.
Sau nu ai presiune suficienta de ulei la axul turbinei din cauza depunerilor de pe conducta.
Poate ai motorina in ulei, poate nu ai ardere completa a motorinei in cilindri si termina de ars in turbina etc.
Turbina care este pe ea tine lejer pana la 220 de cai.
O turbina reconditionata cu piese chinezesti o sa te tina cateva luni bune cu sau fara stage 1, dar sa pui bine factura pentru garantia de 6 luni.O sa ai nevoie.

| GouDidodino a răspuns:

Cand te mănâncă în cuur, te scarpini