| FasoleVerde a întrebat:

Va salut, vreau sa plec pe camion si am nevoie de un GPS, am de ales intre un aparat dedicat GPS unu la vreo 200-300 lei fara harta sau o tableta Android (care o am deja in valoare de 1100 lei) ori cu una ori cu alta merg la un service de GSM ca sa imi instaleze IGO cu harti actualizate, intrebarea e ce e mai bun un gps la 200-300 lei sau o tableta cu Android la 1100 lei? dupa pret as alege tableta dar sunt curios ce ati alege voi si de ce, eu vreau doar sa nu ma lase la greu, tableta nu o folosesc in alt scop deci poate sta in parbriz non-stop. Multumesc

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Este bun un GPS pentru camioane ala e cel mai bun. Tableta si ce spui tu alea au gps dat de compania care iti da netu, deci nu iei tu direct de la satelit, pe cand un gps asta face, oriunde ai fi vei avea semnal, ceea ce cu o tableta, telefon sa nu ai atunci cand nu ai semnal de la reteaua telefonica.GPS asa este pentru tot poporu si gps pentru camioane, pentru tiruri zile cum vrei, alea is mai bine facute, functioneaza mai bine ca restul.Iau un gps din asta nou pentru uz amatori sa zic si daca il pun linga un gps de 10 ani vechime dar pentru camioane nu se compara cit de rapid se conecteaza asta pentru camioane chiar de nu mai e updata de 10 ani, alantu mai stai fumezi o tigara ceva bei o cafea si dupa pleaca si el laughing Is bune si astea de la retelele telefonice dar cand nu mai ai semnal la revedere si gps.Deci sa nu te lase la greu este un GPS ala n-are ce te lasa.Acum daca folosesti un gps de la telefon tableta ce spui singuru avantaj e ca este updata la zi, fata de ce cumpri tu, adica ala tu trebuie sa-i faci update la un an acolo.Bine depinde si de compania de telefonie ca nu toate au acelasi gps. Apoi un GPS ca aparat l-ai cumparat odata si aia e tot nu mai platesti nimic la el, la tableta trebuie lunar sa platesti abonament sau ce ai.Acu daca iei un gps de 2-3 sute ala cred ca e f slab, iar tableta nu conteaza de unde e, conteaza furnizoru de semnal cu care ai contract.Restu sa updatezi o poti face tu singur gratis, majoritatea gps asa vin acum cu update free pe viata pentru acel gps cumparat.