| nelutu33k a întrebat:

Va salutam, am un scuter gilera runer sp 50 si am o problema: am refacut motorul, i-am schimbat rulmentii, la ambielaj si semeringuri noi am pus silicon si am inchis motorul, am centrat ambreiajul sa se invarta liber foarte usor, am pus si set motor nou nout cu racire pe aer, tocmai de asta am facut motorul, deci rulmenti si semeringuri noi, set motor nou, cu chiulasa cu tot, plasticele de racire, bujie noua ngk role variator noi malossi de 6, 5 grame,arcuri ambreiaj malossi albe, toate, si cel mare, galerie de admisie noua, muzicuta noua, carburator curatat si dupa asta a pornit mai greu prima data, dupa care statea la relantiu, l-am lasat vreo 2 ore cu pauze de racire, dar cand acceleram se tura, dar greu de tot, nu prinde ture, se tureaza foarte slab, daca ma sui pe el, accelerez maxim, nici nu pleaca de pe loc, oricat as tine accelerat nu se tureaza cum trebuie. Dupa asta, a mai mers putin la relantiu si a murit motorul si de atunci nu mai porneste deloc nici cel mai mic semn de pornire nu mai da, am bagat si benzina la piston scanteie, are buna, albastra, dar tot degeaba, avand in vedere ca e tot nou in motor si montat ca la carte, am incalzit carterele, au intrat rulmentii liberi fara fir de bataie, a mers super usor ambreiajul, invarteam o data si se invartea singur cateva ture, semeringuri puse bine, set motor pus bine, pistonul cu sageata spre evacuare tot ok, a murit si nu mai porneste, ajutati-ma cu un raspuns. De ce nu mai porneste si mai ales, de ce nu are putere, dc nu pleca de pe loc nu se tura bine ce ar putea avea? Daca stiti dati-mi un sfat, va rog.
Multumesc!
Funda!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca motorul a avut putere foarte mica la pornire, inseamna ca, ori compresia ori aprinderea n-a fost buna.
Re-montarea si reglarea unui motor nu este jucarie, necesita cunostinte adecvate si experienta.
Apeleaza la cineva care cunoaste bine motoarele cu explozie si are si experienta cu demontarea-montarea-reglarea lor.

| nelutu33k explică (pentru Bula):

Asta de reglat l-am reglat foarte bine compresie este ca doar ie nou nout setu am mai facut motoare de la 0 dar nu au avut probleme asa facea si inainte sa il refac doar ca merge cu 30 km/h dar acum nici nu mai pleaca depe loc adica in momentul de fata nici nu mai porneste

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De cate ori ai tras aer in piept cand ai scris romanul ăsta?

| nelutu33k explică (pentru darrio2007):

Decat sa raspunzi degeaba mai bine taci nu team obligat sa citesti nu are importanta cat am scris am cerut un ajutor, un sfat la problema mea daca nu esti capabil sa intelegi ca sa nu mai zic de raspuns ignora intrebarea.
Salutare