| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce dimensiuni aveți la roti pe mașina? Eu in momentul de fata am 245-40-20 fata -- 275-35-20 spate și m-am saturat deja sa stau cu frica pentru drumurile de la noi, ce dimenisuni credeți ca ar fi cele mai bune, dar sa dea și bine pe masina?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Frica sa iti fie cand ajunge la mecanic si te costa buzunarul eu am 255 - 55 R19 sport

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

255 pe spate e Ok, nici mic, nici mare.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Sant late arata misto

| Simpatic a răspuns:

Corect ce a spus suntserios, restul este can-can poti pune absolt orice dimensiune vrei dar vei ramane fara talon etc
Pentru ca sunt multi cunoscatori pe sosele dar nu au habar ca daca schimbi latimea anvelopelor, jantele puse cu distantieri ca sa se vada mai bine s-a.m.d - de fapt nu faci decat sa uzezi anvelopele mult mai repede si sa duci la distrugerea prematura angrenajelor care formeaza directia, suspensia.
Nu degeaba masinile vin cu omologari la anvelope si jante...

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Anvelopele ce le am acum împreuna cu jante sunt omologate, dimensiunile sunt trecute

suntserios
| suntserios a răspuns:

E irelevant ce dimensiuni credem noi ca ar fi bune.
sunt bune alea trecute in CIV si atat

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Eu le am pe cele din CIV, dar nu mi se par deloc Ok pentru drumurile din România, pe autostrăzi sunt blana, dar când dau intr-o groapa îmi plange inima!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La Opel: 175/70/R14 de iarna (nasoale), 195/60 R15 de vara (perfecte). La Ford am 185/65 R14 de iarna (surprinzator de comode), si 205/50 R16 de vara (scutura dar fuge).
Am avut la Passat 245 xx R18, si erau foarte ok, dar nu mai stiu inaltimea. Sunt adeptul cauciucurilor destul de inalte, nu umblu cu opinci de 3cm, sa fac pene ca prostul.
La Opel de exemplu am gume destul de groase, dar in curbe nu ma jeneaza deloc, nu balanseaza niciodata. Pana si alea de la Ford sunt prea tari, pentru gusturile mele. Ma dau destul de tare in curbe, iar diferenta de la R16 la R14 nu merita lipsa de confort.

Răspuns utilizator avertizat
| Radu2814 a răspuns:

Eu am pe masina latime 250 R19 pe spate iar pe fata am 240 R19. VW PASSAT

| anonim_4396 explică (pentru Radu2814):

Dacă e B6, nu cred ca e trecut 240...