| anonim_4396 a întrebat:

Voi chiar nu va dati seama ca traiti de geaba? Sunde-ti niste insecte care nu gandesc, muncesc si i-si traiesc viata lasand-o sa treaca muta si incolora. Lasati-va deshisi la minte, invata-ti, nu mai injura-ti atata ca niste broaste din lac care se ineaca! Merge-ti, plimbati-va, nu va mai uita-ti la desene si alte prosti! Stirile sunt un sistem de educare prosteasca a minti, Incercati sa vede-ti si sa folositi televizorul pentru. a invata, in loc sa butonezi pe,,chat,,! Urmareste emisiuni educative {Animal Planet,National Geografic, Discovery (Sc.Id.Ro. etc)} care au un rol foarte important in educarea voastra. Nu mai fiti rai si prosti din cale afara.Purtativa frumos. Nu mai va bateti. Fiti seriosi si invatati pentru binele vorstru, atunci cand creste-ti o sa va para rau daca nu a-ti invatat. Citeste si invata din placere, nu doar auntunci cand te pune profa sau esti obligat de parinti. Invata engleza si matematica si pleaca din tara asta JEGOASA si PRAFUITA. Nu te mai gandi cu rau la cel de langa, la aproapele tau! Atunci cand mananci gandeste-te ca cineva a muncit pentru bugata de paine din mana ta! Nu mai trai prezentul, gandeste si la viitor-ul de maine, care te va astepta cu mai multe pericole si rautati in viata! Nu mai folosi Facebook-ul ca sa i-ti petreci timpul libel, nu mai pune epoze! Nu sti cine te poate vedea sau urmari, pana la urma pierdandu-ti viata. Mergi afara cu prieteni, distreazate. Nu rade de cei ce nu au, nu rade de cei saraci, de cei de alta nationalitate sau de cei de alta religie! SUNT SI EI OAMENI CA SI TINE!.Nu mai folosi forta daca cineva te infura! Ignorai!.Fa-ti cat mai multi prieteni dar sa ai grija sa fie prieteni adevara-ti, carora daca nu le dai un leu sa nu inceapa sa te injure si sa te faca in toate felurile! Nu mai spune-ti ca scoala este "naspa, scoala-i pentru prosti si tocilari, frate mai bine arde scoala" si alte tâmpenii. Fara scoala, sunteti niste inculti amarâti care de abia leaga 2 vorbe iar ceilalti cu scoala o sa râda de voi de n-o sa mai poata! Nu i-ti mai bate joc de unu ca e gras! Nu mai rade de ghinionul unuia care sarac-u a fost accidentat sau a picat pe scarile scolii! Comunica deschis cu cei din jur, dar sa ai grija sa nu intreci masura! Invata daca esti la scoala sa iei examenul nu o opta, bacul, si toate greutatile pe care ti lea pregatit viata! Daca inveti si te comporti frumos si esti un om deschis la minte o sa treci mult mai usor peste problemele din viata! Lasa-i in pace pe colegii de la scoala care te fac in toate felurile, dar daca nu te fac, sa nu cumva sa inepi sa ii vorbesti de rau pentru. ca sti si tu ca nu este bine! Nu mai barfi, barfa ranesc oameni! Nu mai asculta prostiile de la stiri cu paparatzi, deoarece si acele vedete sunt si ei oameni care au personalitate si suflet! Comporta-te frumos cu to-ti, ca poate peste ceva timp ei nu vor mai fi. Sa nu i-ti gati joc de lucrurile pe care le primesti, cineva a dat bani, care la randul lor a muncit cineva pentru. ei.Sa sti mereu ca afli cat de important a fost cineva/ceva doar cand il pierzi! Incearca sa vezi si sa studiezi lumea din jur!
Sa nu vezi mereu partea proata a unui om, observai calitatile, observa ce ii place si ce nu ii place, ca sa nu il ranesti dupa aia! Cand esti ranit sau pierzi ceva nu observa doar partea goala a paharului exista si lucruri bune pe lumea asta, dar din pacate ele se imputineaza! Sa nu crezi ca oameni bogati si celebritatile nu au pus mana pe sapa sau nu au invatat! Munca si invatatura nu trebuie sa ie o rusine! Poate unu asa a fost sa fie sa ajunga ca prin noroc cine stie ce, dar sa stiti ca acel om nu mai munceste! Exista oameni PROSTI si NESIMTITI care au devenit la puterea de astazi, care nu merita nici sa manance si sa respire!
Nu mai juca-ti jocuri, cele ca si counter, razboiul si pistoale nu sunt o solutie, ele au fost create din prostia omeneasca! Daca vre-ti sa va juca-ti, jucati-va jocuri educative! Spalativa si fi-ti curati la exterios, mai ales la interior! Nu vede-ti ce au facut nespalati?,v-au facut de ras si voua nici nu va pasa! Ajuta-ti generatie care acum invata sa scrie si sa citeasca! Fi-ti mereu diferiti de ceilalti, dar fi-ti cat mai apropiati ca cei ca voi! Nu mai folosi calculatorul si internetul pentru. prosti, invata si comunica gratis, doar cu cei apropia-ti si uitate la site-uri educative (wikipedia, my biosis)! Dar nu le folosi ca sa copiezi tema, referatul sau sa citesti rezumate cartilor doar ca tie i-ti este lene sa atingi carte!! Coloreaza-ti viata in ce culoare vrei, dar sa ai grija sa fie cea potrivita nuantei de mai sus! ^!
Invata din aceste cuvinte ca sa schimbi impreuna cu mai multi viitorul de maine!
Poarta si tu acest mesaj anti-incultura daca esti de accord!

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Just4Joker a răspuns:

Mesaj anti-cultura?
Serios?

Sunt de "accord" in mare parte cu ce spui tu, dar... nu stiu, gramatica aia...

| Iunona a răspuns:

Aha. Care e intrebarea? M-ai pierdut pe drum. laughing

| georgiana967 a răspuns:

Ok.Esti indignat/a, dar cum poti sa te legi te cultura oamenilor, de scoala si de invatat cand in textul tau troneaza greseli grave si tampite gramaticale?
Cum poti face un mesaj anti-incultura cica, cand nici macar tu nu stii sa vorbesti corect romaneste?

| Reiko a răspuns:

Imi place mesajul tau anti-incultura sau mai bine zis pro-cultura, o sa-l copii pe mail si o sa-l trimit mai departe.

| har a răspuns:

Mesajul o fi bun,dar cam ciudat,dar nu ai cum sa nu vezi partea rea a oamenilor cand ei ti-o arata,la televizor se mai uita lumea, poate ca asa le place lor, nu ai ce sa le zici... iar la jocuri, asta e si o relaxare folositor pentru a scapa de stres, dar si pentru a fi acceptat cum ar veni.De exemplu din cauza asa numitilor batausi sau derbedei cu care unii copii au de aface, jocurile pot fi o modalitate in care sa sa simta si ei puternici.Cum ar fi luam un copil care vor toti sa il bata si il punem sa joace samp warcraft 3 sau wow, la acre ii arati ce si cum si deja se pricepe.Sunt de acord unde bati doar ca am vazut cum un coleg de al meu era luat la bataie si logic ca au inceput amandoi sa se bata, pana la urma nu putea sa ii ignore loviturile totul ar fi mai bine daca noi am fi mai buni

| Dei17MI a răspuns:

Ne faci romana de ras!

| kidutzq a răspuns:

Daca exceptam gramatica jalnica, mesajul e bun si plin de adevar.

| dennixtreme a răspuns:

E deranjant sa vezi toate cuvintele care se termina in "ți" scrise cu cratima si acolo unde trebuie nu e. Cu ideea principala sunt de acord, dar in detaliu ma cam lasa rece tot ce ai scris. Imi da impresia de text scris de cineva intre 12 si 14 ani.