| anonim_4396 a întrebat:

Vouă cum va place sa conduceti? Mai sportiv sau mai economic? Ma refer la drum lung, nu in oraș, in afara localității, de un timp am început sa conduc in afara cumva economic și nu pentru ca nu as avea bani de motorina, parca e mai lejer uneori decât sa stau mereu in turații pe drumuri europene și sa depășesc tot ce e in fata, sa merg constant, cu 80-90, e mai relaxant, vouă cum va place?

Răspuns Câştigător
| Vvistula a răspuns:

Pe distante scurte eu conduc mai agresiv dar cand merg pe autostrada de exemplu merg lejer, pe autostrada depasesc doar daca am un tir in fara sau e cineva care merge cu 60-70 pe autostrada. Oricum e si recomandat sa mergi cu o viteza constanta la drumuri lungi.

| anonim_4396 explică (pentru Vvistula):

Inteleg, dar pe drumuri județene/europene cum mergi? 80-90 și stai mai detașat sau mai agresiv?

| Vvistula a răspuns (pentru anonim_4396):

80-90 si stau mai detasat.

| anonim_4396 explică (pentru Vvistula):

Bine ar fi sa fie autostrăzi in România mai multe, sa mergi lejer, ca le drumurile de acum, dacă mergi constant 80-90 fără sa bagi Depășiri de 120-130 e mare lucru.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

110 - 120 asa depasesc 80% din participantii la trafic si nu trag tare de masina, cateodata o mai calc. Daca eram in tara nu imi cumparam masina.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

De ce sa nu îți cumperi mașina in tara? Doar duc cauza drumurilor de 2 lei și a oamenilor ce tr treZesti ca îți dau cu cheia pe uși.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu imi place sa stau in datorii si sa bag cate 20 de lei de benzina/diesel pe luna ca sa ajung pe rezerva. La straini numai plinu fac si nu am datorii + masina in conditii.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Pai in tara poți trai doar cu datorii vere? Și crezi ca nu poți face plinul? Sunt foare puțin cei care sunt cu datorii și baga 60 de lei o data pe luna.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Sa imi dai un telefon cand cresc salariile la 1500€ pe luna si ma intorc pe autobuz in rest nu ma risc stau bine unde sant. De obicei tara noastra fiind saraca lumea se baga in datorii si nu e prea fericita in viata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce conduc. Focusul pe care il am momentan, sta "relaxat" peste 100km/h, si imi da impulsuri sa mai accelerez, chiar si la 160. Asa "e" Fordurile.
Opelul e ceva mai cuminte, intre 90-130 e comod si silentios.
La drumuri lungi, conduc normal. Adica unde vad coloana lunga sau posibile pericole, stau cumintel 60-90. Unde se merge intins, daca ala din fata o tine intre 90 si 120, stau linistit in spatele lui.
Dar daca dau de Loganuri sau VW care franeaza pana la 50 in curbe, devin sportiv pentru cativa km, sa scap de pensionar.
Pe drumuri pe care le cunosc, am momente cand 'zbor' si depasesc tot, daca viteza traficului e de 80-90km/h.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce Opel conduci? Și ce an? Am condus și eu un Opel Astra g o perioada și de la 110-120 mi se părea deja cam nesigura și zgomotoasa

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Vectra A 1.7 TD... Schimba roti, articulatii si ce mai e nevoie, ca a mea e din 1993, si la 160 era foarte precisa, lipita de sosea.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Vectra sta mult mai bine pe drum decât o Astra, asta e clar, G-ul pe care l-am condus nici nu puteam sa merg pe autodtarda, 120-130, pur și simplu turația era prea mare și zgomotul exagerat de tare, poate ca e, cum zici tu, din cauza articulațiilor sau roților de asta nu e precisa, însă nu stiu, nu mai am pe mana mașina, dar mai mult ca sigur, anul acesta ma voi folosi mult de ea, dacă incep niște rude un proiect.

| SkyPilot a răspuns:

Pe drum lung: economic si in siguranta. Fac economie mai ales de efortul propriu. Nu ajung obosit si nervos la destinatie. Daca as conduce sportiv, as castiga doar cateva minute.