| EdwardAndrey a întrebat:

Vreau sa achizitonez o masina pana in 2000 - 2500 Euro!

Ce masini EURO 4 - BENZINA imi recomandati?
Nu doresc motor mai mare de 1.6 sau cu mai mult de 105 Cp!

Unele si cam singurele modele accesibile ar fi

Stilo
Focus
Astra
Golf

Doresc argumente pro si contra pentru fiecare din ele! Luand in considereare motoarele 1.6 de la fiecare model!

Va MULTUMESC!
Ofer funda celui mai concret raspuns!

Răspuns Câştigător
| adinaTPU a răspuns:

Eu zic sa faci altfel: deschizi un fisier excel si incepi sa scrii acolo: pretul fiecarei masini (model, motor etc); consum masina si ce te mai intereseaza pe tine (iei de aici http://www.topgear.ro/masini/compara ); tine cont de faptul ca o masina, cu cat are mai multi km la bord, cu atat are piesele mai uzate. Mai compara si trece in excel cat te costa inmatricularea : http://static.anaf.ro/......_2013.html
Alt aspect de care nu scapi e RCA-ul; aici e simplu: http://www.rca-ieftin-online.ro/rca-ieftin.php Iti arata de la multi asiguratori, iar brokerul este de incredere, eu de la el iau de doi ani incoace. Asa ca fapt divers, masinile pe diesel se strica des injectoarele, deci daca iei una pe motorina, cauta pe google "pret injector [marca masina]". Masina diesel e per total mai sensibila

12 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

De ce benzina si nu motorina?
vrei sa ai consum mare in oras?
vrei sa ai uzura marita la motor si cai mai putini?
fi serios mergi pe motorina!
recomand golf sau focus.
g4 este ideal daca gasesti in banii aia motorina. daca nu si benzina dar deja e cam obosit motorul

| suntserios a răspuns (pentru SasNetRomania):

Pai de ce motorina si nu benzina?
sa ai probleme cand e frig cu motorina proasta?
sa se incalzeasca mai grau masina iarna?
sa te coste jumatate de masina cand se strica ceva la motor?
sa fie o masina zgomotoasa?
sa fie o masina mai grea?
sa aiba un pret de achizitie mai mare?
sa isi scoata diferenta de pret in consum abia in 7-8 ani?

| SasNetRomania a răspuns (pentru suntserios):

Vorbesti din amintiri din copilarie...
nu mai ai probleme cand e frig cu motorina ca doar nu traiesti la polul nord la minus 40 - 50 grade amice
la ambele se incalzesc la fel de repede masina
motorul pe motorina se intretine la fel de usor ca si cel de benzina, singura suma in plus este turbina care la 150 mii trebuei schibmata si costa 12-20 mil.
mai zgomotoasa dar mai puternica, face orice benzinara la deal si chiar pe drum drept daca motoarele au cp la fel motorina va castiga.
mai gre intr-adevar cu 100-200kg ti se pare mult un motor pe turbina? nu cred
pret de achiztie mai mare ca e mai buna pe motorina, majoritatea masinilor serioase sunt pe motorina, de ce crezi?
diferenta de consum o scoate chiar din primul an, in afara cu 1.9 tdi ia doar 4, 5 pe cand benzina peste 7.
decat ca benzina dupa 120 mii de km sa lesine mai bine motorina.

| RB26DETT a răspuns (pentru suntserios):

Cata dreptate ai aici! referitor la intrebare, nu iti recomand opel, daca te uiti mai frecvent la categoria asta vei vedea ca pe primul loc sta opel la stricaciuni, vw nu stiu daca vei gasi cu 2500 euro, mai vrei si euro 4, scuza-ma! fiat nu prea recomand ca hmm, hmm, nu prea sunt cine stie ce, ford ar fi o optiune! parerea mea.

| paulmicutz a răspuns (pentru SasNetRomania):

Cum sa faca diselul un benzinar in deal? Dieselul schimba sa zic maxim la 4500 rpm pe cand sa spun un benzinar se duce si in 6000-6500rpm. Parerea mea ca benzinarul duce. Si in intreceri obisnuite pe la semafor aceeasi cai tot benzinarul castiga. Mai conteaza si priceperea soferului.

| SasNetRomania a răspuns (pentru paulmicutz):

Of cati copii care se dau priceputi.
iti explic ca sa bagi la cap.
dieselu se duce pana la 5 mii maxim depinde de motor, dar are turbina!
degeaba are benzina si 9 mii de ture ca, acei cai care sunt scrisi in talon sunt caoi pana in 5 mii de rotatii. poti sa o duci pana in 9 mii de rotatii ca nu mai vezi forta vezi doar o caruta.
la motorina ai cuplu mai mare, eu cu 2.0 iti urc orice panta la relanti, la benzina nu exista asa ceva, asa si la depasiri.
Nu a zis nimeni ca benzina nu duce, dar comparativ la tehnologia diesel de ultima ora, benzina e la ani lumina in spate.

| suntserios a răspuns (pentru SasNetRomania):

Traiesc in Romania la -10 grade si e suficient. Cunosc destule cazuri.

Motorul diesel se incalzeste mult mai greu, si daca e masina de oras si iarna la -10 grade vrei sa faci 3-4 km nici nu apuca masina sa se incalzeasca.

motorul pe motorina se intretine la fel de usor? Ai idee daca belesti pomap de injectie pe motorina cat te costa, sau un injector nou? pentru un logan un injector costa peste 1200ron. probleme care la benzinar nu apar.

"face orice benzinara la deal si chiar pe drum drept" mda am vazut multe masini pentru curse / raliuri / supercaruri pe motorina... hmm oare de ce? ca sa vezi pentru ca bezinarul aduce performante mult mai mari.

"majoritatea masinilor serioase sunt pe motorina, de ce crezi?" mda nu am auzit niciodata de un ferrari sau lambo cu motor diesel. Oare de ce evo sau bugati nu au motorizari pe benzina? hmmm

mda, la 20. 000km facuti doar in afara faci o economie de 600E, iar un diesel costa cu vreo 2-3000E in plus.

nu lesina un benzinar dupa 120. 000km.

Oricum e o discutie interminabila benzina vs diesel. Un diesel nou, da poate isi merita banii, un diesel si la 2000E niciodata

| SasNetRomania a răspuns (pentru suntserios):

Cand recomand diesel crecomand doar vw, uneori piesele sunt mai ieftine ca la dacie, daca nu ai avut vw te rog nu comenta.
confunzi masinile pe diesel cu vw.
la vw cade doar turbina.
eu am peste 300 mii de km pe tdi si am schimbat doar transmisia si turbina. si consumabilele ca la orice masina.
tu faci raliu cu masina ta? nu vezi ca deja aberezi si te crezi fan boy benzina, cumpara benzina, cand o sa cresti mai mare o sa realizezi ca ai facut o mare greseala. toata lumea fuge de benzina tu de ce crezi? daca erai la un raliu da iti recomandam benzina pentru curbe.
se vede ca esti copil si compari o masina normala de familie de oras si de dus intors in diferite tari cu un ferari si lambo...no comment. PRIN MASINA SERIOASA SE NUMARA A8, Q7, VW PASSAT, VW PHENOM, VOLVO, FORD si multe altele, masini serioase de familie nu de raliu ca oricum nu ai bani de alea.
benzina lesina peste 120.000 km garantat, adica nu e vb ca nu mai merge, este vorba ca ii scad caii si incepe sa manance unei. daca nu sti nu mai vorbi.
orice diesel nou second isi merita fiecare banut, cu cat e mai veche masina cu atat merita un diesel, de ce vrezi ca multi care au masini vechi si benzina le vand? iti zic eu motoru cadewinking

| SasNetRomania a răspuns (pentru suntserios):

Masinile pe motorina care nu pornesc la minus 10 grade sunt defecte. la motorina cand bagi cheia in contact astepti 10-20 secunde pana se incalsesc lampiile si porneste din prima. mai citeste.

| suntserios a răspuns (pentru SasNetRomania):

Stai tu linistiti, am permis de mai bine de 8 ani si pana acum benzinarele mi au satisfacut toate nevoie de masina de oras si masina de drum lung la preturi de intretinere si achizitie decente. A conduce un diesel nu e o dovada de maturitate, si sunt rentabile din punctul meu de vedere doar daca faci 25.000+ km pe an

| SasNetRomania a răspuns (pentru suntserios):

Nu iti impun nimic stai calm
doar iti ziceam cateva sfaturi si eu am avut 5 masini pe benzina asta e prima pe motorina, si nu mai schimb motoru pe motorina pentru nimic in lume!
alea ce zici tu masini serioase de lambo, ferari, maseratti, cand o sa fi milioanar in euro o sa iti recomand si tie o masina pe benzina, aia mai mult de 1-2 ani nu o tin, o dau inapoi la reprezentanta si mai pun diferenta pentru alta noua.
- sa nu mai zic cand e cald afara si oras aglomerat daca ai clima la masina, si esti intr-un lant mare de masini la relanti motoru pe benzina aproape fierbe ca e subturat.
- pe motorina poti jongla foarte usor cu pretul ei, te imprietenesti cu un tirist sau cu un nea caisa care repara drumul si scoti motorina la 3.5-4 lei. eu nu am mai mers la peco de 2 ani happy! bineinteles imi alimenteaza defata cu mine sa vad si ce pune.
mai citeste pe net si vezi care sunt cele mai populate motoare in europa, respectiv Romania si o sa fi surprins.
daca erai in USA iti recomandam fi sigur, BENZINA.

| donnie112 a răspuns:

Golf 4, 1.8 benzina, cam cele mai bune motoare, un consum bunicel, bun si ca viteza, nu e scump pe piese.