| Ghengbeng18381 a întrebat:

Vreau sa cumpăr o mașină din Anglia și sa o aduc în Ro. Cum o cumpăr și o trec pe numele meu și adus pana în țară ca sa o înmatriculez dupa ce fac conversia volan etc

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se mai permite sa aduci masini din Anglia. Trebuia sa stii asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai aduce nimeni masini din Anglia, fiindca trebuiesc modificate nu doar volanul ci si pedalele, bordul electric si electronic, totul si costa enorm ca modificarile sa fie facute profesional, fiindca cei de la RAR nu ti-o vor inmatricula.

Oricum legea de interzicere a inmatricularii masinilor aduse din UK este deja propusa in senat, urmand sa fie aprobata curand.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai cumpara masini din Anglia vor fi interz\ise in Romania aceste masini plus ca schimbarea volanului te va costa enorm nu merită, lasa o acolo in Anglia sa se spele cu ea pe cap.

| RaduRobertRO a răspuns:

Registrul Auto Roman nu va aproba inmatricularea in Romania a unei masini fabricate pentru Anglia (cu volanul pe dreapta), daca masina nu corespunde circulatiei rutiere cu volanul pe partea stanga.

Modificarile tehnice minim necesare sunt urmatoarele:
– reglarea farurilor (sau inlocuirea intregului bloc optic fata, in functie de modelul masinii) astfel incat acestea sa fie orientate spre marginea drumului, in conditiile traficului cu volan pe stanga;
– mutarea lampii de ceata de pe partea spate dreapta pe partea stanga.

De la model la model, Registrul Auto Roman poate solicita modificari suplimentare. Pentru a nu pierde timp si bani, va sugeram sa faceti o verificare ITP a masinii (la orice service autorizat) inainte de a merge cu masina la Registrul Auto Roman.

| Cksihja a răspuns:

De ce nu iei o mașină obișnuită care merge în România ce-ți trebuie atâta bătaie de cap?