| Jjjhh a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina si nu stiu cum se procedeaza ..sa o trec pe mine si numere noi cat ar costa toata treaba? Intr-un cuvant cat costa si ce trebuie sa fac /merg sa fiu noul proprietar al masinii.

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faci la notar un contract de vanzare-cumparare, platesti si primesti masina si actele ei.
Daca vrei sa si circului cu masina, atunci ea trenuie inmatriculşata, facute reviziile tehnice de atestare, sa ai carnet de conducere adecvat, sa platesti taxele, impozitele si asigurarea aferenta masinii.
Toate sunt in functie de tipul, vechimea, valoarea masinii, precum si de precedentul tau, de conducator.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Contractul de v-c auto nu se face la notar.
nu exista revizii tehnice de atestare

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Un contract se face legalizat de notar, avocat sau persoana juridica. Daca se face doar de mana intre parti, atunci este intelegere civila.
RAR nu face revizie tehnica si de omologare (prin service-urile atestate)?

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Contractul intre parti are valoare juridica nu trebuie legalizat de nimeni.
Rar se face doar la masini aduse din afara, nu scrie aici sa fie cazul. La o simpla transcriere nu se face rar

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Aceea intelegere ("contract" de mana, chiar si cu martori) va avea valoare juridica doar daca este recunoscuta de instanta.
RAR nu trebuie facut niciodata daca nu e folosita masina, sta doar sa fie vazut de vecinii invidiosi. big grin
Daca e folosit, atunci - din cate stiu - trebuie facut anual.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Te invit sa consulti codul civil.

Mai exact Legea 287/2009
Art. 1241
Care zice asa

Forma contractului
Forma scrisa Art. 1.241
Inscrisul care constata incheierea contractului poate fi sub semnatura privata sau autentic, avand forta probanta prevazuta de lege.

Nimeni nu face contracte de vanzare cumparare auto la notar.

Confunzi RAR cu ITP

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Varul meu si-a cumparat o masina un pic "lucrata" (modificata) pentru a fi folosit si la curse.
A fost nevoit sa faca omologare la RAR, precum si ITP-urile.
Si vecinul meu si-a cumparat o masina, la mana a 2-a, au facut un contract de mana, iar dupa cca. un jumat de an a fost instiintat ca masina a fost furata de undeva, din occident. In plus, i-a fost confiscata masina si a fost acuzat de furt. Vanzatorul a fost de negasit dupa actele trecute in "contract", iar el abia a scapat de acuzatia de furt (a avut mai multi martori). Dar a ramas si fara masina si bani multi (masina + aocat).
Daca ar fi ales contractul autentificat, atunci reiesea problema chiar la notar si scapa de belele.

Am gasit si persoane care n-au avut carnet, dar si-au cumparat o masina scumpa si au tinut-o in fata casei, sa fie invidiosi vecinii... laughing

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Notarul autentifica contractul nu verifica masina...

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Notarul verifica identitatea partilor si autenticitatea actelor.
La tranzactiile imobiliare verifica CF-ul, iar in cazul masinilor solicita verificarea masinii, daca nu este trecut in bazele de date ale masinilor furate si pusa in urmarire (internationala).

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Fugi ma de aici, nu iti verifica niciun notar nimic.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Are obligatia!
El atesta legalitatea actului si a obiectului lui.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Sa ne zici si o lege care spune treaba asta.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Cauta atributiile notarului, referitoare la AUTENTIFICARE.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Nu nu, nu cait eu, cauta tu si posteaza aici. Ca tu trebuie sa iti sustii afirmatiile.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Citeste Legea 36/1995, in special Capitolul V.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Nu scrie nimic despre obligatia expresa a notarului sa autentifice istoricul bunului mobil. In fine, nu cred ca exista cineva care sa faca contract de v c pentru bunuri mobile.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Mai dedemult nici pentru imobile nu s-au facut contracte autentificate.
Mai mult, deseori o strangere de mana sau o partida de carti castigat /pierdut a fost suportul schimbarii unoraveri intregi, chiar uriase.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ti-am mai explicat ca, la doar 16 ani cat ai acum, nu poti sa cumperi si sa inscrii masina, ca esti minor.

| sierra1 a răspuns:

Ia pe unul din părinți de mânuță, vă adresați unui birou de intermedieri auto și afli tot (inclusiv cât "coastă")