| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să fac o modificare la mașină sa pun un radiator de dacie 1300 pe un lotus cortina din 66 de 1600 cc lipsa radiator, mă gândesc să nu fac o greșeală sau să-l cumpăr degeaba credeți că va fierbe motorul dacă radiatorul nu va fi original un sfat bun vreau, întrebare pentru cunoscători si maturi a mai făcut cineva așa ceva?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este mic. Pentru ca Lotus are capacitatea cilindrica mai mare decat a Daciei. Dacia are 1289 cmc.

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru darrio2007):

Noroc,știam dar mă gândesc că nu e mare diferență de 300 cc poate că va fierbe motorul creste temperatura acul de la bord pentru că la dacie s-ar putea să fie mai puține celule unde circulă apa cred eu din experienta mea

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Dacia a fost echipata in timp cu 3 feluri de radiatoare. Model -standard ( 1300 ); model -Canada (1400 ) si model papuc ( 1600 ). Daca iti incape cel de papuc, cel mai mare, iti asigura racire suficienta. E si mai bun sa dai jos elicea de pe pompa Cortinei si sa pui un electroventilator doar ca iti trebuie si o termocupla, un releu si un electrician daca nu stii. Iti trebuie si un vas de expansiune - radiatorul de Dacia asa e conceput, nu are bazin superior pentru nivelul de antigel. Banui ca Cortina nu era cu vas in '66.

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Are vas, are termostatul pe motor

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

Furtune poti adapta si din 2 bucati unite prin mufa de teava ca prelungitor sau daca ai nevoie de 2 diametre. Am spus -termocupla - Contact electric cu comanda in funtie de temperatura pentru electroventilator. Termostatul e altceva, ala ramane normal la locul lui si isi face treaba lui.

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am înțeles nu e nevoie de termocupla sau alte modificări pentru răcire eficienta, cu teva de plastic pe furtune s-ar putea să nu fie bine pica ăla pe la teava indiferent că stri ge colierele acolo e presiune de apa tur retur si nu vreau așa caut furtune potrivite

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Dacia 1300 si 1310 a avut 2 modele de radiator, varianta mare s-ar putea sa mearga. Exista motoare Dacia de 1600cc pe Nova, papuc si unele Break-uri, vezi ce radiator folosesc alea si poti incerca sa pui unul din ala. Bineinteles trebuie sa gasesti furtune compatibile, asta e cea mai mare problema.

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru andreia67):

Buna stiam ăla de 1300 mai mic s-ar potrivi celelalte le-am văzut și studiat așa e cu furtunele o să fie mai greu ca e mai lungi la cortina o să caut pe la târg ceva asemănător să fie la fel diametru la capete

| Alexul99 a răspuns:

Cred ca radiatorul de la un logan te-ar ajuta mai mult, in plus gasesti ieftin.

| dolceromania a răspuns:

Daca poti adapta furtunele locul unde intra radiatorul poti incerca, nu are nimic, doar sa nu fie mai mic, daca e mai mare e ok, daca e mai mic atunci ai probleme cu cresterea apei.

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru dolceromania):

Buna ziua da pai se cam potrivește dar tot nu prea sunt sigur cu temperatura aici e mai important ca în șasiul din fata mai dau eu două trei gauri pentru fixare

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns:

Aaa tu ai o amărâtă de dacie sau ai avut sau nu ai deloc masina, Nu ești tu om de masina!