| Jager a întrebat:

Vreau sa iau o masina de la o firma de auto rulate care spune ca masina este leasing operational si pretul este de 12.500 euro.
Ce inseamna leasing operational?
O pot plati cash 12.500 euro, fara alte costuri? Pe langa 12.500 euro exista continuare de leasing?
Masina e din 2018.
Nu prea inteleg.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Leasingul operational este un fel de inchiriere a masinii pe un termen bine stabilit.
Una din deosebirile fata de leasingul financiar este ca la finalul perioadei contractuale masina ramane in proprietatea firmei de leasing, care de obicei o vinde.
In cazul masinii de care spui, probabil o anumita firma o luase in leasing operational pe doi ani, iar acum s-a implinit acei doi ani, masina ramanand la firma de leasing, care vrea sa o vanda.
Daca tu achiti pretul ei (vezi ca ÎNTOTDEAUNA acesta este negociabil) masina iti apartine, nu mai are legătură cu leasingul.
Alte costuri? Pai depinde, vezi daca prețul include TVA, eventuale taxe de livrare... Si bineînțeles, vor ma fi costurile cu inmatricularea. Avantajul e ca poti verifica usor unde si cum s-a facut intretinerea masinii, ce revizii are, cand sunt următoarele etc.