| NicuNicolae24 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar niste anvelope de iarna, am gasit un site care vinde si jante, sper ca e bun

https://www.janta.ro/wheelsportal/84677/products/tyres

Voi ce recomandati, sa schimb mereu anvelopele sau sa imi fac 2 seturi de roti complete?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu are rost sa cumperi 4 jante aditionale pentru cauciucuri de iarna si vara sa ramana pe alea cu care vine la masina. Merg alea care vin cu masina, nu inteleg pe astia care platesc sume de bani infernale pentru 8 jante sa le schimbe mai usor iarna si vara, le e frica ca le zgarie janta sau ce? Bani aruncati la gunoi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu mi-am facut mereu seturi diferite, un set de jante de tabla + gume de iarna, si unul de aliaj + anvelope de vara.
Mereu am ales si o dimensiune mai mare de vara, atat la janta, cat si la anvelopa.
Anvelopele de iarna merg mai bine daca sunt cu balon maricel (195 65 R15 in cazul meu), iar cele de vara merg bine cu janta mai mare si anvelopa mai mult lata decat inalta (225 45 R17).

| 9Florin9 a răspuns:

As recomanda seturi diferite de iarna si seturi diferite de vara.