| Andreiu68 a întrebat:

Vreau sa imi cunpar o masina cu motorul de 3.0 dar nu imi dau seama daca trebuie sa platesc impozit si dupa asigurare. Adica asigurarea, banuiesc ca e diferita de impozit. Impozitul ar costa 2100 lei pentru acest motor si asigurarea inca 1400lei. Banuiesc zic ei eu. Deci costurile sunt enorme. Explicati-mi nu prea le am cu din astea.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asigurarea RCA nu are legatura cu impozitul pe masina si nu trebuie sa platesti impozit pe asigurare, de altfel aceasta este o cheltuiala, nu un venit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, le ai nimerit bine. Impozitul e cam 2100 si rca cam 1400, depinde de varsta ta...

Consturile nu sunt deloc enorme, daca iti permiti o masina cu motor de 3 l iti permiti si 3500ron pe an pentru taxe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dacă ai bani de motor 3.0 trebuie să-l și întreții.
Da, se plătesc separat, e logic.
La 3, 5 e în jur de 5500 numai impozitul.