| DianaIonita a întrebat:

Vreau sa imi vopsesc bordul masinii, nu este zgariat sau ceva, dar vreau sa fie mai colorat si ma gandeam sa folosesc vopsele acrilice, intrebarea este cu ce sa fixez desenul?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E mult mai bine daca schimbi tapiteria bordului cu una falsa pentru ca aia originala e scumpa si se aseamana mult cea originala cu aia falsa. Se poate modifica bordul in alta culoare de la remat se gaseste ieftin dar vopsitu nu cred ca e o solutie buna poate sa sara vopseaua in timp sau cand intra lumea in masina trebuie sa le tot zici nu freca picioru de usa ca au tendinta multi sa o faca si lasa urme care nu se duc cu nimic din lume.

| relian a răspuns:

Bordul masinii se vopseste cu vopsea,vezi ca sunt vopsele la spray pentru bumper pentru bord,pentru plastice in general,cel putin in alte tari asa am vazut.
Acum legat de vopsitu asta al bordului, sincer nu e bine, asta daca atingi cu mana cu ceva zgaraii, o sa se ia, asta iti spun garantat, daca dai cu unghiile o sa se ia vopseaua indiferent ce vopsea folosesti.
Un alt aspect naspa este culoarea cu care vrei sa vopsesti.Bordu sus,daca stii ce zic sau unde,totdeauna se vopseste in culori inchise,mai toate bordurile is negre,sau maron,asta pentru ca acolo e lumina multa,daca ai vopsi bordu alb sau stiu eu ce culoare deschisa te orbeste canc conduci,deci ai grija ce vrei sa faci.

Dar daca nu folosesti chestii dure,sau sa zgarii cu uncgiile,unia au asa obiceiuri dau cu unghiile pe butoane pe mai stiu eu unde,deci daca nu freci materialele alea unde vrei sa vopsesti e ok,nu se ia nici cand cureti.
Ce zic am vopsit eu un bord la o masina,era crem si l-am facut negru, bine crem era jos nu acolo la geam, iar cand am instalat, eu am dat jos sa il vopsesc laughing deci cand l-am pus la loc normal am fortat cumva si acolo unde sa frecat s-a luat nitel vopseaua.
Dar poti da dupa, sau daca tul vopsesti direct pe masina nu o sa ai probleme.
Dar cauta vopsea de calitate si trebuie sa cureti bine, sa degresezi inainte.Chestia e ca e naspa sa vopsesti in masina,vaporii aia de vopsea se duc peste tot,trebuie sa acoperi mai tot prin masina, pffff munca dracu laughing dar na daca chiar vrei sa faci asta se poate.

Iti arat o vopsea, tu cauti pe net si cumperi daca e, sau daca gasesti prin magazine.
Intri pe Google si scrii asa : sem dash paint ok? o sa gasesti adrese, intri vezi ce culori sunt, vezi preturi si cumperi dupa.

| xerxes1 a răspuns:

O sa iasa o porcarie.

| gheorghe699 a răspuns:

Cred ca te complici, gaseste alta metoda, inlocuit ..etc