| colescanicolae a întrebat:

Vreau sa-mi construiesc un redresor si am transformatorul care scoate 16, 8v,13,5v,10,5v,12,5A as dori o schema in care sa am protectie la incarcarea bateriei,si ce diode i-mi trebuie la acest transformator pentru puntea redresoare, va multumesc.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar un electronist bun il poate face dar gasesti in magazin sa cumperi de ce te chinuiesti sa faci tu ceva care cere multă migală si timp pierdut, iar daca nu il faci bine te poti curenta sau face scurt. Esti electronist? Stii sa masori piesele? Ca daca nu stii atunci nu te băga sa faci.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Folosesti iesirea de 12V, si montezi o punte de diode simpla, rezistenta la vreo 10A minim. Dupa ce iesi din punte, o sa ai vreo 14V, adica tensiunea perfecta pentru incarcarea unei baterii auto.
Mai poti inseria un bec de 12V si 5-10W, pe post de protectie, pe traseu de +, dupa ce iesi din puntea de diode.
5A sa stii ca e putin, pentru o baterie de masina. Nu prea o sa faca fata bateriilor mai mari de 55Ah.
O sa incarce lent (asta e bine), cam in 12 ore o sa ai bateria incarcata complet.

| Raducons a răspuns:

Iesire 12,5 13,5 16 sunt bune pentru redresor restul sunt mici
Pentru redresor trebuie diode de 10 amperi, dar trebuie si transformatorul sa fie de 100w, o schema gasesti pe internet, vezi care iti este mai usor sa o faci.