| Passatb6 a întrebat:

Vreau sa-mi iau o bora asz 131cp euro, ce pareri aveti?

12 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Motoarele de 1.9 sunt foarte fiabile, dar exista o mica problema pe care majoritatea o scapa cu vederea. Acele masini sunt destul de vechi si nu mai duc foarte mult. Chiar daca o iei foarte intretinuta si cu toate consumabilele la zi, dupa 50. 000km iti pica tot, injectoare, turbina, egr, ambreiaj, si sunt foarte scumpe astea.

| Sofer a răspuns:

Iti recomand sa te uiti dupa un golf 4 bora dupa 2004 avand motorul 1.9 tdi atd/axr dar sa fie euro 4, si acum depinde de noroc daca prinzi un diesel bun. Iti recomand sa o cumperi adusa recent. Boala lor e rugina. incepe la aripile din fata si praguri dar cu timpul.

| Passatb6 explică (pentru Sofer):

Nu ma intereseaza euro3/4/5. Ma intereseaza sa arate bine, si sa traga. laughing)

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu tocmai imi vand bora 1.9 TDI.Mecanic nu am avut probleme cu ea in 20. 000km dar ma cam lasa tabla. Sunt masini foarte reusite dar din pacate is cam vechi.Eu as zice sa te orientezi spre ceva mai nou sau daca vrei musai sa cauti ceva ce e bine intretinut si are si tabla in stare buna.

| Passatb6 explică (pentru ClaudiuM1997):

Altceva in buget de 4500?

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Passatb6):

Pai taicameu tocmai si-o luat VW Jetta in bugetul asta (3500 euro 2007).E drept ca sunt numa 105cp dar e acelasi motor 1.9 TDI reusit.Mai bine asa daca tot ai banii.

| Passatb6 explică (pentru ClaudiuM1997):

Jetta nu imi place. Am avut inainte Golf 5 2. 0tdi 190cp(la baza 140 softat). Doar ca as merge pe un sedan.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Passatb6):

Bmw 320D? Are cai si arata chiar bine.

| Passatb6 explică (pentru ClaudiuM1997):

Nu vreau propulsie. Am vorbit cu mai multi prieteni si au zis ca nu e de mine. Am prostul obicei sa bruschez masina, si sa ma mai dau cu ea. Mai ales in curbe, desigur, pana la limita legala. Nu prea sunt adeptul vitezei

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Passatb6):

Singura idee ce imi mai vine este octavia 2 2.0 tdi.Are un amic, stai bine in ea si trage ca vechiul tau golf. Alte idei nu mai am. Eventual mai strange bani si cumparati un seat exeo 2.0 tdi CR 143cp.(eu asa am numa ca break ).

| Passatb6 explică (pentru ClaudiuM1997):

Octavia nu gasesc la banii mei. Am gasit un Bora, 1. 9tdi asz, la 1850€, proprietarul acceapta test la reprezentanta si toate cele. 195, 000km, nici el nu stie daca sunt reali, dar daca masina merge in apele ei, o cumpar!

| Alexandru250201 a răspuns:

E o masina chiar buna, consum mic, putere decenta acum daca tie iti place ia-o