| iulica56 a întrebat:

Vreau sa plec cu masina tatalui meu in Bulgaria. Masina este proprietatea lui personala...nu leasing sau alte prostii. Am voie sa ies cu ea pana in Bulgaria? Ce acte imi trebuiesc?

Multumesc

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O procura speciala autentificata de un notar public prin care tatal iti incredinteaza masina ori un contract de comodat, tot la notar, actele masinii si permisul de conducere. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Buletinul tau actele masinii tot ce e legat de ea ma refer si ceva bani pentru peaj sunt unele care trebuie platite

| elessar a răspuns:

Corect. Nu iti trebuie nici o procura daca masina este proprietatea lui personala. Doar actele masinii trebuie sa le ai la tine, respectiv talonul si asigurarea, etc. Eu am plecat de zeci de ori din Romania cu masina tatalui meu si niciodata nu am avut probleme. De multe ori nici macar talonul nu mi-l cer la granita; doar bulentinul sau pasaportul.

| elessar a răspuns:

@adolf: E logic si nu prea. La fel de logic e si faptul ca in buletin e trecut numele tatalui, deci poti dovedi ca masina nu e furata. Exista posibilitatea sa treci dincolo si sa te trezesti legat? Zau? Pe ce motiv? Furt inexistent? Am fost oprit de politie in Austria, Cehia si Ungaria si nimeni nu a comentat nimic ca nu era masina trecuta pe numele meu.
Oficial ai nevoie de procura in cazul in care proprietarul nu calatoreste cu tine. Neoficial nu ti-o cere nimeni. Singura problema ca sa zic asa ar putea fi in cazul in face faci/esti implicat intr-un accident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am sunat la 2 puncte de frontiera si mi au spus ca daca masina nu este pe leasing nu iti trebuie nici o procura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt anonim. Iti trebuie procura. Daca in masina nu se afla proprietarul, iti trebuie procura, asa cum a spus -ioandelasal-, cu mentiunea ca in ea trebuie sa scrie ca iese din tara, in ce tara, si cine o conduce.
Astea nu sint informatii de la telefon ci intrebat personal acum 2 saptamini la pct de frontiera Ostrov.
Exista si posibiulitatea ca cei de la frontiera sa nu te intrebe nimic, sa treci si dincolo sa te trezesti legat. Te opreste politia si ...cum le dovedesti ca nu este furata? Asta este logica cu procura!( adolf )

| iulica56 explică:

Va multumesc