| mistery01ro a întrebat:

Vreau sa schimb anvelopele de iarna la un VW Golf 4. In talon dimensiunea pentru jante de 14 este de 175/80/14... Este vreo problema daca iau anvelope 175/65/14 sau 175/70/14?! Voi ce imi recomandati? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nici intr-un caz, desi au aceeasi latime, au talonul mult mai mic, ceea ce se traduce printr-o garda la sol mai coborata, jante mai expuse la avarii si indicatii gresite ale vitezometrului. Daca adaugam si riscul de a fi amendat, cred ca ai deja suficiente contraargumente.

| TenZo a răspuns:

Eu nu prea iti recomand treaba asta.
Stai sa iti dau un exemplu ca sa stii cand cumperi o anvelopa la ce sa te uiti in primul rand. Cand cumperi o anvelopa Gasesti pe acceasta niste inscriptii. Ex:205/55 R 16 91V:
205-Latimea anvelopei in mm
55-Balonajul anvelopei (înălţimea talonului = 55% din lăţimea anvelopei)
R-Simbol pentru anvelopa radială
16-Diametrul jantei (în inch)
91-Indicele de încărcare "91" = sarcina maximă 615 kg/ anvelopă
V-Indicele de viteză, indicând viteza maximă admisă V = 240 km/h.
Alte informaţii ce se găsesc după codul de mărime:
"REINFORCED" sau "EXTRA LOAD (XL)" pentru anvelope ranforsate,
"M+S" pentru anvelope de iarnă.
Simbolul fulgului de nea. Acest simbol suplimentar ce apare imprimat
pe o anvelopă M+S indică faptul că se întrunesc criteriile necesare
pentru a fi o anvelopă de iarnă sigură.
TUBELESS-Fără cameră
Anvelopele TUBE TYPE trebuie să fie montate împreună cu camera.
O sa mai gasesti inscriptii gen:
SSR- SSR: Marcaj special pentru anvelopele SSR
E4-Conform standardelor ECE. Numărul aflat într-un cerc după litera E indică
ţara unde s-a efectuat omologarea. (E4 = Olanda)
0227293 - Numărul de aprobare referitor la standardele ECE
2207 - Data fabricaţiei ("22" = săptămâna 22, iar "07" = anul 2007).
TWI - TWI = Indicator de uzură al sarcinii. Nervurile plasate în mod simetric de-a
lungul circumferinţei anvelopei, în principalul canal longitudinal, se vor afla
la acelaşi nivel cu suprafaţa căii de rulare în momentul în care adâncimea
acesteia ajunge la 1.6 mm.
Parerea mea e ca cel mai bine ar sa folosesti anvelope de nr care se gaseste pe talon.

| olixandru a răspuns:

Uite aici poti vedea ce dimensiuni de anvelope se potrivesc pentru vw golf 4 si alte modele http://www.vipercar.com/....../index.php

| IONYUTZ a răspuns:

Nu deoarece aceea masura nu are importanta.
Poti sa l-e iei de cat vrei.

| 97vladu a răspuns:

S-ar putea sa te amendeze.eu am fost la service si mi le-a omologat

| 4drian a răspuns:

Vei pune masina pe burta pe zapada.
succes