| liviu_3401 a întrebat:

Vreau sa stiu ce se poate intampla daca am 16 ani conduc masina prin sat si ma prinde politia? vreau raspuns din partea celor care stiu 100%.

12 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ca sa iti spun pe scurt si concret:
- Dosar penal cu valabilitate 5 ani tie;
- Dosar penal cu valabilitate 3 ani proprietarului masinii pentru ca ti-a incredintat-o tu fiind minor, daca demonstreaza ca ai luat-o abuziv el scapa si tie ti se intocmeste un alt dosar penal pentru furt;
- Amenda intre 1500 si 2200 lei;
- Suspendarea dreptului de a conduce si de a da de permis pe o perioada de 3 ani;
- Puscarie sau scoala de corectie de la 6 luni la 3 ani in functie de sentinta pe care o da judecatorul dar poti scapa fara asta daca judecatorul considera ca nu esti un pericol public;
- Fiind minor limitele maxima si minima a pedepsei prevazuta se reduc la jumatate, deci o sa fie intre 6 luni si 2 ani si 6 luni;

Tot cu aceleasi pedepse va fi sanctionat si proprietarul masinii daca ti-a dat-o de buna voie!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fii cercetat penal si trimis in judecata pentru conducere fara permis, art.86 din OUG nr.195/2002(Codul rutier), citez:
"ART.86.(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin. (2) se sanctioneaza si persoana care incredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla in una dintre situatiile prevazute la alin. (1) sau (2) sau unei persoane care sufera de o boala psihica ori se afla sub influenta alcoolului sau a unor produse ori substante stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora." Fiind minor limitele maxima si minima a pedepsei prevazuta la alin.1 se reduc la jumatate, deci o sa fie intre 6 luni si 2 ani si 6 luni. Nu te sfatuiesc sa faci asta, o sa aiba necazuri si parintii, cf. alin.3. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă vrei să ai de a face cu poliția, treaba ta. Riști libertatea și viitorul tău este compromis!
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Spune-i asta tatalui tau.El va avea probleme.Pentru ca tu esti minor.

| alessia5158 a răspuns:

Ti se intocmeste dosar penal, ajungi la judecata, si daca ai avocat bun scapi cu suspendare+ amenda
Vezi aici un caz concret : http://www.avocatnet.ro/......minor.html

| express11 a răspuns:

Raspunzi penal

| express11 a răspuns:

Daca ai peste 16 ani raspunzi penal

| JohnnyBi a răspuns:

Depinde. daca este drum public o sa ai probleme cu politia (rezolvarea unei spete de genul pe avocatnet.ro : Conducerea pe drumurile publice fara a avea permis este infractiune, astfel incat puteti fi tras la raspundere penala.
Avand in vedere faptul ca sunteti la prima abatere, ca nu aveti antecedente de asemenea natura, ati putea fi sanctionat cu o amenda penala, care constituie antecedent penal, deci veti avea cazier.
Totusi, ati putea afirma ca sunteti la prima abatere, ca regretati fapta, acestea pot fi considerate circumstantze atenuante judiciare...
Este foarte importanta atitudinea dvs in ceea ce privieste colaborarea cu organele politiei judiciare...
Totusi, s-ar putea dispune si o amenda administrativa, aceasta ar fi cea mai avantajoasa solutie pentru dumneavoastra, pentru a nu avea antecedente penale...
Este foarte importanta solutia procurorului, daca acesta hotaraeste a trimite sau nu dosarul in instantza...

Citeste mai mult: http://www. avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_23649/am/condus/fara/permis/de/conducere.html#ixzz1UGWP8GnH) daca nu e drum public nu patesti nimic.

| TahionN a răspuns:

Sanctiunea prevazuta de art.86 al.1 din OUG nr.195/2002 este de inchisoarea de la 1 an la 5 ani.
Din cate stiu eu, daca nu ai permis si esti prins la volan, ti se interzice sa mai dai vreodata de permis.

| claudiu_9632 a răspuns:

Te **** politia. in primul rand iti sechestreaza masina, amenda ( mare xcum) si te poate baga la scoala de corectiewinking stiu sigur ca am patit-o si eu. ci achestiile acestea au vrut sa-mi fac doar ca mau scos niste cunostintewinking

| marius3506 a răspuns:

100% = dosar penal tie ( 5 ani de zile valabilitate ) + dosar proprietarului masinii pentru ca ti-a incredintat`o. Dar daca ai 16 ani si ai bani si vrei neaparat sa conduci, iti sugerez masini care se conduc de la 16 ani, ai nevoie de categoria b1 sau pentru masini si mai mici, anumite aixamuri doar atestat happy

| napoleon_1975 a răspuns:

Iti ia permisu laughing